Devrilen ısıtıcı bir cana mal oldu

Ygs’de son taktikler!

Suriyeli iki aile birbirine girdi! Dört yaralı var

Öğretmen adaylarına müjdeli haber

Bu okulda teneffüs zilinde Şivan Perwer çalıyor

Eğitim 20 Şubat 2015
305

1500 nüfuslu Akıncı Mahallesi’ndeki okulda 354 öğrenci teneffüse zil yerine Wolfgang Amadeus Mozart’ın flüt konçertosunun çalınması ile çıkıyor. Teneffüs boyunca da çalınan Türkçe ve Kürtçe türküler, Şivan Perwer’in şarkıları, çeşitli sanatçıların söylediği İngilizce, Arapça, İspanyolca şarkılarla bahçede coşuyor, kimi zaman oynuyor kimi zaman halay çekiyor. Öğrencilerin bu coşkusuna zaman zaman öğretmenler de katılıyor. Okul Müdürü Metin Aydın, öğrencilerin ruh dünyalarına hitap edebilmek için önce bu yönteme başvurduklarını söyledi. Bu uygulamayla öğrencilerin teneffüslerden sonra derslere eğlenceli bir şekilde girdiğini ifade eden Aydın şunları söyledi:

Okul Müdürü Metin Aydın’nın açıklamaları:

DERS DIŞINDA EĞLENCEYİ BİLİYORLAR

“Ben bir öğretmen, müdür olarak okulumuzda çocukların ruh dünyasına hitap edebilecek, onları daha da derslere eğlenceli bir şekilde yöneltebilecek bir arayışın içine girdim. Adile Naşit’ten ‘Hababam’ sınıfından biliyoruz, hep aynı zil çalıyor. Bunun film olmadığını gerçek hayata da yansımaların olması gerektiğini daha böyle kapsayıcı işte Mozart’tan tutun Kürt sanatçı Şivan Perwer’e ,Firuza bütün bu güzel seslerin bilinmesi gerektiği noktasını biz okula bir şekilde zerk ettik. Yani çocuklar bu müziklere aşina ve emin olun bizden daha çok biliyorlar. Çocuklar derste ders, ders dışında da eğlenceyi biliyorlar.”

AKINCILAR ORTAOKULU FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

TÜRKÇE, KÜRTÇE, KLASİK MÜZİK, POP, RAP, ROCK DİNLETTİRİYORUZ

Okulda müzik öğretmenliği yapan Songül Kahraman Yalçın, teneffüslerin çıkış ve okula giriş müziklerini Mozart’ın Flüt konçertosu ile yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Giriş ve çıkışlar Mozart’ın flüt konçertosu ile oluyor. 10 dakikalık arada ise öğrencilerimizin de isteklerini dikkate alarak çeşitli dillerde müzikler seçip çalıyoruz. Türkçe ve Kürtçe’nin yanı sıra klasik müzik, pop, rap ve rock dinlettiriyoruz. Zaman zaman oyun havaları da çalıyoruz. Değişik müzik türleri dikkatlerini çekiyor. Ben kendi derslerimde ise onlara bazen opera dinletiyorum. İlk başta garipsiyorlar sonra hoşlarına gidiyor. Öğrenciler ders aralarında çalınan bu müziklerle deşarj olup motive olmuş halde derslerine giriyor ve daha iyi derse adapte oluyorlar.”  Okuldaki diğer öğretmenler de uygulamanın öğrencileri olumlu etkilediğini söyledi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: