Ambulansa molotof atıldı!

Karayoluna kazık çakıp trafiğe kapattı

Semih Saygıner rakip tanımıyor

Prandelli: “Chedjou’da yanıldım”

Bu mesleği Türkiye’de sadece 18 kişi yapıyor

Gündem 26 Mart 2015
361

Balıkesir’in Bandırma İlçesi’nde 29 yaşındaki Okan Kavlak, Türkiye’de bilinmeyen az sayıda kişinin yaptığı bir işi yapıyor.Konuyla ilgili konuşan Kavlak: “Biz dünyada çok az kişiyiz. Kuluçkadan çıkmış saatlik civcivin cinsiyetinin belirliyoruz. İyi bir seksörün saatte maksimum 800 ila 1200 civcivin cinsiyetini yüzde 2 hata payı ile belirleyebiliyor. Aylık maaşlarımız ise ortalama 11-12 bin lira arasında” diye konuştu.

GERÇEK MESLEĞİ BANKACILIK

Normalde bankacılık yapan Okan Kavlak, seksörlüğü tercih ettiğini belirtti. Seksör işini Türkiye’de 17-18 kişinin, dünyada ise en fazla 200 kişinin yaptığı biliniyor. Seksörlüğün Güney Kore’de yaygın olduğunu ve eğitimini Hollanda’da aldığını belirten Okan Kavlak, işlerinin kuluçkadan çıkan saatlik civcivlerin cinsiyetlerini belirlemek olduğunu söyledi.

CİVCİVLERİN CİNSİYETİNİ BELİRLEMEK ZOR

Kavlak’ın açıklamaları şöyle devam etti:  “Civcivlerin cinsiyetini belirlemek çok zor bir iş. Uzman olmanız gerekiyor. Aksi halde sıkıntı yaşarsınız. Civcivin cinsiyetini dünyaya geldiği bir saat içerisinde bilemezseniz, bir daha ibiği çıkıp horoz olduğu anlaşılana kadar, ‘Büyüyecek de yumurtlayacak’ diye beklersiniz. Ortalama bir civcivin cinsiyetinin kendiliğinden belli olması için 45 günlük olması lazım. Bu süre içersinde ibiği çıktığı için zaten cinsiyeti belli olur. Geçen bu zamandaki bakım masrafları, tavuk çiftlikleri için büyük bir kayıp demektir. Sektörde en çok arananı ve kazandıranı klok ırklarına bakabilen seksördür. Mesleğin en önemli noktası ‘Klok’tan, yani makattan bakarak belirlenmesidir. Buradaki hata payı ise en fazla yüzde 2 olmalıdır. Bu orana seksör yokluğundan İngiltere yüzde 3’e bile razı görünüyor” şeklinde ifade etti.

Seksör makinesinin seri olmaması ve hata oranını nedeniyle fazla ilgi görmediğini söyleyen Kavlak, gençlerden, aylık kazançlarının 10-12 bin lira aralığında değişen bu mesleğe sahip çıkmalarını belirtti. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
İsrail hakkında şok iddia!

İsrail hakkında şok iddia!

27 Kasım 2014
253
Tecavüzcü çete çökertildi

Tecavüzcü çete çökertildi

15 Kasım 2014
322
Mersin’de kilise konseri

Mersin’de kilise konseri

6 Mayıs 2015
287
Beşiktaş 9 kişiyle kazandı

Beşiktaş 9 kişiyle kazandı

9 Kasım 2014
294
Ambulansa molotof atıldı!

Ambulansa molotof atıldı!

17 Nisan 2015
345

%d blogcu bunu beğendi: