Burun ameliyatı oldu gözünü kaybetti

Paris Başsavcısı saldırılarla ilgili açıklamalarda bulundu

Samsung stratejisini değiştiriyor

Galatasaray Londra’da Scout Forum’a katılacak

Bu eğitim tıp tarihinde ilk olacak

Eğitim 5 Nisan 2015
364

Şanlıurfa Harran Üniversitesi tıp eğitiminde önemli bir başarıya daha imza atmaya hazırlanıyor. Genellikle kalp ve damar hastalıklarının büyük bir bölümünde yapılan ameliyatlar kalp – akciğer pompası ile yapılıyor.

SENTETİK HATLARLA KAN GÖNDERİYOR

Yapılan ameliyatlarda kalp ve akciğerler devre dışı bırakıldıktan sonra tüm dokulara sentetik hatlarla kan gönderilerek hasta yaşamı devam ettiriyor. Bunun yanında kalp ameliyatı öncesi veya sonrası kalp – akciğer fonksiyonları bozulmuş hastalarda kalp ve akciğerleri destekleyici cihazlardan destek alınıyor. Ayrıca tüm bu sistem Perfüzyon olarak adlandırılmakta olup bu cihazları yöneten sağlık çalışanların ise Perfüzyonist olarak biliniyor.

DÜNYADA İLK OLACAK

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Kalp ve Damar Cerrahi adı altında başlatılan bu programla ilgili olarak bölüm başkanı Doç. Dr. Mustafa Göz şöyle konuştu:

“Perfüzyonist mesleğinde bu programla artık bağımsız olarak akademik eleman yetiştirilmesinin sağlayacağını ve dünyada bunu ilk olarak gerçekleştiren üniversitemizin bir akademisyeni olarak haklı gururunu duyduklarını” diye ifade etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: