At arabası devrildi! Sürücünün parmağı koptu

Alex’de Souza Fenerbahçe’ye dönüyor!

Dünyayı alarma geçiren eylem hazırlığı

Ahmet Davutoğlu Denizli il kongresinde konuştu

Bu bitkiler sigarayı bıraktırıyor!

Sağlık 6 Ocak 2015
342

SİGARAYI BIRAKMAK SİZİN ELİNİZDE

Uygulanan ilaç tedavisinin başarısı büyük ölçüde kişinin sigarayı burakma kararlılığına ve ortaya çıkabilecek sorunlara direncine bağlı. Bu nedenle yardımcı uygulamalar ile kişinin direncinin desteklenmesi kalıcı sonuç alınabilmesi bakımından son derece önemli. 

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde sigarayı bırakmayı ve bırakmak isteyenlerin için bitki çaylarından alınacak desteğin yararlı olabileceğini belirtiyor. 

 BİTKİLER ÇOK FAYDALI

Yapılan bir klinik çalışmada karanfil tomurcukları ile hazırlanan çayın erkek sigara içicilerine bir ay süre ile uygulanması ile vücutta biriken nikotin maddesinin kotinin haline dönüşümünün hızlandırılarak vücuttan hızla atılmasının sağlandığı bildiriliyor. 
 
Karanfil çayı verilen gruptaki gönüllülerin yüzde 38’inde sigara yoksunluk belirtilerinin önemli ölçüde azaltılabildiği ve bu suretle herhangi bir zorlukla karşılaşmadan sigarayı bırakabildikleri bildiriliyor. Prof. Dr. Erdem Yeşilada, karanfil çayının içimini kolaylaştırmak için tarçın kabuğu ile birlikte hazırlanmış karışımına melisa (oğulotu) yaprağı ilave edilerek günde 3-4 defa bardak içilebileceğini belirtiyor.
 
Melisa sigara bırakılmasına bağlı sinirlilik halinin giderilmesinde önemli bir katkı sağlayacak ve güzel aroması ile karanfil/tarçın karışımının lezzetini artıracaktır. Yeşilada ayrıca önemli bir uyarıda bulunarak, melisa adı ile satılan uzun boylu yaprakları satın alınmaması gerektiğini bu şekilde olan yapraklar “limonotu” diye bilindiğini ve yatıştırıcı etkisi bulunmadığını, gerçek melisanın yaprak dokusu ince olduğunu söylüyor.   

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Cimbom kritik virajda!

Cimbom kritik virajda!

20 Aralık 2014
284
Güzellik elçisi Sinem

Güzellik elçisi Sinem

9 Aralık 2014
376
Ygs’de o soru iptal edildi

Ygs’de o soru iptal edildi

20 Mart 2015
347

%d blogcu bunu beğendi: