İşte Sinan Akçıl ile Ebru Şallı’nın ayrılık sebebi

Sergen Yalçın’a PFDK şoku

ABD ve Rusya şov yapıyor

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu açıklama yaptı

Bodrum’da kazan kaynıyor!

Gündem 21 Nisan 2015
278

Bodrum’da RES tepkisi

Bodrum’un Yalıkavak ile Akyarlar Mahallesi’nde 2 rüzgar enerjisi santrali (RES) kuracak şirkete tepki dinmiyor. Bölgedeki arazi sahiplerinin avukatı Remzi Kazmaz, Soma’nın Yırca Köyü’ndeki vukaatların bölgede de yaşanmaması için santralleri yapacak şirketin birşey yapmadan önce açılan davaların neticesinin beklemesini istedi.

Rüzgar Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından kurularak 49 yıl işletilecek, 11.2 megavat gücünde, senede 48 milyon kilovat-saat elektrik üretmesi beklenen 13 rüzgar türbininin yer alacağı Yalıkavak Mahallesi’ndeki Geriş Rüzgar Enerjisi Santrali Projesi ile Akyarlar Mahallesi’nde yapılması planlanan Akyar Rüzgar Enerji Santrali Projesi’ne tepkiler devam ediyor. Geçen cumartesi günü iş makineleriyle bölgede başlatılan uğraşların tepkiler üstüne durdurulmasına sevinen arazi sahipleri ile çevrecilerin avukatı Remzi Kazmaz, basın toplantısı gerçekleştirdi.

“BODRUM ASLA YIRCA OLMAYACAK”

Başlatılan hukuki sürece değinen, aynı zamanda Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu Sözcüsü de olan Kazmaz, kamulaştırmaya ve ÇED kararına karşı açtıkları davaların devam ettiğini belirterek, şu şekilde dedi:

“Bodrum asla Yırca olmayacak. Kararlar Bodrum’un lehine olursa bu zararları kim tazmin edecek. Burası hukuk devleti. Bu son ikazımız. Biz hukukçu kimliğimiz ile buradakiler hukuka inançla bugüne kadar mücadele etti. Artık RES firmasının mutlak adli kararlar kesinleşmeden, mahkeme kararları bitmeden o bölgeye bir daha dozerleriyle girme olanağı yok. Hukuka uygun davranışlar sergileyin ve adaletten ayrılmayın. Eğer hukuk sizin lehinize bir karar verirse o zaman biz de hukuka olan inancımız doğrultusunda gerekeni yapacağız. Elimizdeki belgeler bizi haklı gösteriyor. Binlerce imza topladık. Valiliğin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bilgisi var. Haritalar da bizim haklılığımızı tekrar ortaya koyuyor.”

Kazmaz, “RES şirketinin haksız ve hukuksuz olarak müvekkillerimin maliki bulunduğu arazilerine yapmış olduğu tecavüz sona ermiştir. Bu gerginlik de sona ermiştir. Uzun zamandan beri sağduyulu davranarak Bodrum’daki çevre mücadelesini uygun ortamda sürdürmeye çalışırken maalesef RES şirketi hukuk dışı hareketlerine devam etti. En son elimizdeki mevcut belgelere dayanarak, idari amirlerle toplantıda, haklılığımız tekrar tespit edildi” dedi.

“TÜRBİNLER YERLEŞİM YERLERİNE YAKIN” İDDİASI

Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu Üyesi emekli haritacı Mustafa Tanışık da firmanın proje tanıtım dosyasında kasıtlı veya bilmeyerek rüzgar türbinlerinin yerleşim alanları uzaklıklarının olduğundan daha uzak gösterdiğini dedi. Tanışık, şu şekilde konuştu:

“Dosyada en yakın mesafe 1800 metre ile 2 bin 500 metre arasında değişiyor. ‘Türbünlerimiz yerleşim alanlarından uzak’ demek istiyorlar. Lakin baktık ki 8 numaralı türbin okul alanına 146 metre mesafede. 8-9 nolu türbin Geriş Köyü’ne köyüne 500 metre mesafede. 1-2 nolu türbin Gümüşlük’e 280 metre uzaklıkta Sandıma ilsel SİT alanına 250 metre mesafede. Bunların hiçbiri dosyada belirtilmemiş. tesirli mercilere soruyoruz, hangi rakamlar doğru?” şeklinde ifade etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: