Mehmet Ali Erbil ile Eyvah Düşüyorum yayından kaldırıldı mı?

Lucas Leiva transferinde son durum

Avukat kansere yenik düştü

Sakarya’da kız öğrenci evde ölü olarak bulundu

Bitlis’te kapalı mide fıtığı ameliyatı ilk kez yapıldı

Sağlık 30 Nisan 2015
382

Bitlis’in Tatvan Devlet Hastanesi’nde ilk defa kapalı mide fıtığı ameliyatı yapıldı.

Hastane Genel Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Abdülrıdvan Kulu tarafından yapılan operasyonla 8 yıldır mide rahatsızlığı çeken 39 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu. Bölgede yapılmayan bir ameliyat olduğu için hastayı sevk etmek istediklerini dile getiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdülrıdvan Kulu, lakin hastanın bulunduğu ilde ameliyat olma isteği üstüne gerekli ekipmanları tamamlayarak ameliyatı gerçekleştirdiklerini ve ameliyatın çok olumlu geçtiğini dedi.

Uzun süredir reflü şikayeti (mide yanması) olan ve ilaç kullanan lakin buna karşın herhangi rahatlama sağlanamayan hastanın aynı şikayetlerle kendilerine başvurduğunu kayıt eden Kulu, ameliyat akabinde şu izahlarda bulundu: “Biz hastamıza Gastroskopi (Endoskopi) yaptık. Gastroskopisinde geniş bir mide fıtığını olduğunu ve buna bağlıda Özofajit (yemek borusu iltihabı) olduğunu ve yemek borusunda yaralarının olduğunu gördük. Hastanın yaşının de genç olması nedeniyle hastaya ameliyat önerdik. Bu ameliyatın kapalı veya açık olabileceğini, açık ameliyatın yapılmasında bir sıkıntı olmayacağını, lakin bu ameliyatın şehrimiz ve çevresinde şu ana kadar kapalı olarak yapılamadığını dedik ve hastamızı sevk etmek istedik. Yalnız hastamız özellikle bulunduğu yerde ameliyat olmak istediğini ifade etti. Biz de gerekli ekip ve ekipmanları hazırlayarak, hastanemizde ve şehrimizde ilk defa bu ameliyatı laparoskopik (kapalı ameliyat) olarak gerçekleştirmeye karar verdik. Ameliyat akabinde da bölgemizde ilk defa yapılan laparoslokopik lissen fındoplikosyonunu (kapalı mide fıtığı ameliyatı) gerçekleştirmiş olduk. Hastamız ameliyattan çıktı, servise aldık ve şu anki genel pozisyonu iyi. Hastamız, ameliyat akabinde 1. gününde su ile başlayan beslenmeye geçti. Şu an çorba da içebiliyor. Yarın taburcu etmeyi düşünüyoruz. Birkaç hafta içinde normal beslenmesine geçebilecek.”

Evli ve 3 çocuk babası 39 yaşındaki Mehmet Murat Yakışan ise yaklaşık 8 yıldır mide ve yemek borusu sıkıntısı çektiğini belirterek, şunları dedi: “Reflü hastalığım vardı. Bir süre ilaç kullandım lakin git gide artık ilaçlar da yarar vermemeye başladı. Hastaneye gelerek endoskopi yaptırdım. Mide fıtığımın 3. derece olduğu ve ameliyat olmam gerektiğini dediler. Ben de burada ameliyat olmamaya karar verdim. Şu an çok çok iyiyim. Sıvı gıda alıyorum. Ve rahatım inşallah daha da iyi olacağım. Rıdvan hoca ve ekibine çok teşekkür ediyorum.”

şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: