Diyarbakır’da polise silahlı saldırı

Hayranları Erol Büyükburç’u unutmadı

Bedelli askerliğin detayları ortaya çıkmaya başladı

06.05.2015 Çarşamba hava durumu

Bitcoin Türkiye pazarına girebilir

Teknoloji 24 Şubat 2015
355

Dijital para birimi olan Bitcoin Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Bitcoin Foundation’ın Kurucu Direktörü Jon Matonis, yaklaşık altı yıl önce 21 milyon adet olarak tasarlanan dijital para birimi Bitcoin’in küresel kullanımının giderek arttığını belirterek, Türkiye’nin potansiyel büyüme alanları içerisinde olduğunu söyledi. Matonis, dijital para birimi Bitcoin’in alternatif ödeme sistemleri içerisinde artarak kullanıldığını belirterek, “Bu para birimini, ağırlıklı olarak 18-30 yaş arası gençler kullanıyor. Türkiye gibi genç nüfusa sahip ülkeler bu anlamda daha büyük fırsata sahip” dedi.

BÜYÜK RİSK TAŞIYOR

Bakanlıktan dijital para uyarısı, “Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu kanun (6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun’u) çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir” açıklamasını yapmıştı.

KONTROL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Bitcoin’in uluslararası denetiminin artırılması için çalışmaların olduğunu belirten Matonis, “Herhangi bir para biriminden Bitcoin’e geçiş denetlenebiliyor ya da Bitcoin’den örneğin dolara geçiş. Fakat Bitcoin cinsinden gönderimlerin kontrol edilmesi mümkün değil. Örneğin Avrupa Birliği, Bitcoin işlemlerin katma değer vergisi eklemeye çalışıyor, fakat bunu uygulamak mümkün değil” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Deplasman fatihi Giresun

Deplasman fatihi Giresun

7 Aralık 2014
286
Apple’dan yeni hamle

Apple’dan yeni hamle

21 Kasım 2014
314
Lucas Leiva transferinde son durum

Lucas Leiva transferinde son durum

25 Ağustos 2015
562

%d blogcu bunu beğendi: