İbrahim Tatlıses çok kritik bir ameliyata giriyor!

Erdoğan’a resmi tören düzenlendi!

Enes Çiftçi Gürcistan’ı salladı

Genetik Bilimci Nobel Ödülü’nü sattı

Binlerce insan İsrail’i protesto etti

Gündem 23 Nisan 2015
237

İsrail’de binlerce Filistinli, “Büyük Felaket (Nekbe)” olarak adlandırdıkları İsrail’in 67. kuruluş yıl dönümünü protesto etti.

Sürgündeki Halkın Haklarını Koruma Derneği (ADRID) tarafından İsrail’in Tiberya iline bağlı El-Hadasa köyünde düzenlenen protesto mitingine ellerinde bayraklarla akın eden Filistinliler, İsrail aleyhine sloganlar attı ve marşlar dedi.

İsrail Parlamentosundaki Arap milletvekillerinin de katıldığı eyleme yoğun ilgi gösteren Filistinliler, miting alanına giden yolda uzun araç kuyrukları oluşmasına neden oldu.

“Vatanımdan vazgeçmeyeceğime Allah şahittir”

Mitingde, “Atalarımın topraklarını koruyacağıma ve vatanıma dönme hakkıma sahip çıkacağıma ant içerim. Filistinle ilgili değiştirilmek istenen açık ve gizli her şeyi reddedeceğime, vatanıma karşılık başka bir toprak parçasını veya parayı kabul etmeyeceğime Allah şahidim olsun” yazılı broşürler dağıtıldı.

Mig Medya muhabirine konuşan, Filistinli Richa Abu Akil, “1948’deki savaş esnasında yaklaşık 500 Arap köyü yıkıldı, yüz binlerce insan zorla vatanından edildi. Ülkemin başına gelenlerden ötürü kendimi çok üzgün hissediyorum. Filistin’in barışa kavuşması için dua ediyorum” sözlerini dedi.

Ülkenin kuzeyindeki Hayfa şehrinden olan bir diğer Filistinli Masam Hamdan ise “Dünyanın birçok yerinde göçmen pozisyonuna düşen Filistinlilerin bir an önce topraklarına geri dönmesini diliyorum” dedi.

“Filistinlilerin topraklarına dönme hakkı olduğuna ve bir gün işgal edilmiş topraklarına geri döneceklerine inanıyorum” diyen Hamdan, “İsrail’in bağımsızlık günü olarak kutladığı bu tarihte büyük bir felaket yaşadık. En kısa müddette adaleti bulacağımıza inanıyorum” dedi.

-Filistinlilerin yarıdan fazlası vatanlarından sürüldü

Filistinliler, 14 Mayıs 1948’de İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs’ı Nekbe (Büyük Felaket) olarak anıyor. İsrail ise kuruluş yıl dönümünü 23 Nisan olarak kabul ederek, ülke genelinde türlü tesirliklerle kutluyor.

BM’nin 1950 senesinde yayımladığı rapora göre, devirin Filistin nüfusunun yarıdan fazlası (957 bin kişi) vatanını terk etmek zorunda kalarak sığınmacı konumuna düştü.

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu’nun verilerine göre, tarihi Filistin topraklarının yüzde 85’i İsrail’in kontrolünde bulunuyor. Filistin halkı ise topraklarının lakin yüzde 15’ini kullanabiliyor. İsrail, 1967 senesinde işgal ettiği Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da da Yahudi yerleşim yeri inşaatlarına devam ediyor. İsrail güçleri, Batı Şeria’nın türli illeri ile Doğu Kudüs’te sık sık baskınlar düzenleyerek, türli müddealarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: