Benzinde tavan fiyatı kalkıyor

Türk doktor kanseri 10 saniyede anlayacak

Meyve toplayayım derken hayatını kaybetti

Brezilyalı yıldız futbolcu Neymar İstanbul’da!

Benzin fiyatları birden düşebilir!

Genel 27 Kasım 2014
265
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretimi azaltacağına yönelik beklentilere rağmen, başta Asyaolmak üzere küresel ekonomidekiyavaşlamanın etkisiyle petrolfiyatlarındaki düşüş beş aydır sürüyor. Bu süre zarfında, petroldeki düşüş yüzde 32’yi geçerken, Türkiye’de kurşunsuz benzindeki dolar bazındaki indirim yüzde 14’ün dahi altında kalıyor.
 
Küresel emtia piyasalarında, Türkiye’nin de fiyatlamada temel aldığı Brent petrolünün fiyatı 78.00 dolara kadar gerilerken, ABD hafifpetrolünün fiyatı da 75.00 doların da altına inerek, 74.05 doları gördü.
 
Bu veriler ile, geçen Haziran ayında 115 dolardan işlem gören Brent petrolündeki yaklaşık beş aylık düşüş yüzde 32.2’yi buldu. Buna karşılık, Türkiye’de 20 Haziran’da litresi 5.12 lira olan kurşunsuz benzinin litre fiyatındaki lira bazındaki indirim yüzde 10.74 düzeyinde kaldı.
 
Benzin fiyatının dolar bazında hesaplanarak bulunan indirim de petrol fiyatlarındaki düşüşün yarısının da altında kalıyor. Kurşunsuz benzinin fiyatı 20 Haziran’daki 2.15 liralık kur ile 2.38 dolar düzeyinde bulunurken, bugünkü 4.57 liralık fiyatı da, 2.22 liralık kur ile 2.06 dolar ediyor.
 
Böylece, yaklaşık beş aylık dönemde Brent petrolünün fiyatı yüzde 32.2 düzeyinde gerilerken, Türkiye’de kurşunsuz benzindeki indirim yüzde 13.45 düzeyinde kalıyor.
 
GÖZLER OPEC TOPLANTISINDA
 
Küresel emtia piyasalarında işlemciler, yarın Viyana’da yapılacak olan OPEC toplantısına odaklanmış durumda. OPEC’in ağrılıklı olarak Ortadoğu ülkelerinden oluşan üyelerinden bir bölümü fiyatlardaki düşüşü frenlemek için üretimin günde en az 1 milyon varil kısılmasını istiyorlar.
 
Toplantıdan çıkan sonucuna yönelik tahminler ise üretimde geniş çaplı azaltımdan, hiçbir değişim olmamasına kadar geniş bir aralıkta yer alıyor. OPEC üyelerini, Cezayir, Angola, Ekvador, İran, Irak, Kuveyt, Lİbya, Nijerya, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Venezuela oluşturuyor.
 
OPEC’ten üretimi kısma sinyalleri gelmesine karşılık, Hindistan ekonomisindeki büyümenin, ikinci çeyrekteki yüzde 5.7 düzeyinden, üçüncü çeyrekte yüzde 5.0’e yavaşlaması ve Çin Merkez Bankası’nın, ülke ekonomisindeki yavaşlamaya karşı geçen haftaki faiz indirmesi, petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskılıyor.

 
Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir

%d blogcu bunu beğendi: