Kobani’de Türk Bayrağı!

Dolar arttı tarımda maliyetler yükseldi

15 yaşındaki çocuk balkondan düştü

Nürnberg’deki fuara ilgi büyük

Beklenen Özellik Sonunda Geldi Ama Virüsüyle Birlikte

Gündem, Teknoloji 21 Kasım 2016
201

Dünyanın popüler ücretsiz mesaj servisi Whatsapp sonunda kullanıcılarının büyük bir heyecanla beklediği görüntülü konuşma özelliğini ekledi ama kötü niyetli kişiler bu özelliği kendi çıkarlarına alet etmeyi başardı.
m1xhas10144zk8tfp6ad_400x400

Son yılların en çok tercih edilen ücretsiz mesaj servisi olan Whatsapp kullanıcılarının uzun süreden beri heyecanla beklediği görüntülü konuşma özelliğini uygulamaya ekledi. Whatsapp’ın resmi blogunda da bu özelliğin yakın zamanda kullanıcılara sunulacağı duyuruldu. Bunu kendi amaçlarına yönelik kullanmak isteyen kişiler kendi rehberinde olan kişilere Whatsapp’ın resmi sitesine benzer bir sitenin açıldığı ‘whatappvideoonline’ isimli bir siteye yönlendirip indirme işlemi başlatarak kullanıcıların akıllı telefonlarına virüs içerikli bir dosya indirmelerini sağladılar.

 

 

 

Peki Bu Virüs Nedir ?

Son zamanlarda bilgisayar ile haşır neşir olan bir çok kişinin duyduğu “Keylogger ve Rat” kelimeleri hiç duymayanlar için kulağa pek korkutucu gelmese de aslında bilgisayar, tablet, akıllı telefon kullanıcıların en büyük düşmanlarıdır. Keylogger ve Rat programlarını kullanan kişiler kendi oluşturdukları serverlara kurban çekmek için çok küçük boyutlu dosyalar oluştururlar. Dosyanın asıl haliyle kimseyi kandıramayacakları için insanların kullanacakları programlara bu dosyayı entegre ederler. Virüs entegre edilmiş programı indiren kişinin kullandığı cihaza virüs sistem dosyası olarak kendini tanıttığından bazen kullanılan virüs programlarından bile kolayca kurtulabilir.

Peki Bu Virüs Cihaza Neler Yapabilir ?

Bu virüsler genelde kullanan kişilerin isteklerine göre hareket eder. Eğer ki virüsü kullanan kişi eğer ki isterse kullandığınız cihazı rahatlıkla kullanılmayacak bir duruma getirebilir. İçerisinde bulunan bütün bilgileri alabilir. Anlık olarak mikrofonunuzu dinleyip kameranızdan görüntü alabilir. Yazdığınız tüm yazıları görüp müdahale edebilir. Cihazınızda kayıtlı olan tüm şifreleri görebilir. Kullandığınız cihazı kapatıp açabilir ve bunun gibi bir çok tehlikeli amaçlar için cihazınızı kullanabilir.

Virüsten Korunmak İçin

Bu tarz virüsler her zaman olmasa da bazı zamanlarda virüs programlarından kurtulabildiği için internetten dosya indirirken indireceğiniz sitenin güvenilir olup olmadığına tereddütte kaldığınız siteleri tercih etmekten uzak durun.

Kaynak: NADİR HABER
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
İzmir Dikili’de Sel Felaketi

İzmir Dikili’de Sel Felaketi

29 Kasım 2016
507

%d blogcu bunu beğendi: