Podolski hem dövdü hem sövdü

Öğretmeni öldüresiye dövdüler!

Ünye’de ateşten atladılar!

Liverpool’lu oyuncu çok üzüldü!

Bedelli askerlik yürürlüğe girdi

Genel 10 Aralık 2014
308

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Kamu düzenini sağlamak ile çözüm süreci birbirinin alternatifi ya da sonucu değil. Hem kamu düzeni sağlanacak hem de çözüm sürecinde sorunlara nihai, kalıcı şekilde son vermek gerekir” dedi. TBMM Genel Kurulu’nda bedelli askerlikle ilgili yasa teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, düzenlemeden önce çürük raporu alanların bedelliden yararlanacağını belirtti.

Aynı düzenlemenin bedelli askerlikle ilgili son yasada da bulunduğunu hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

“Sağlık raporu nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar, isterlerse bedeli ödemek kaydıyla yasadan yararlanabilecek. Bu niye yapıldı? Yaklaşık 500, bine yakın faydalandı. Ana amaç şu, etrafındakiler soruyor ‘askerlik yaptın mı?’ Onlara ‘engelliyim, özürlüyüm, çürük raporu aldığımdan dolayı askere gidemiyorum’ demek istemiyor. Askerlikten muaf olmasına rağmen bedel ödeyerek, çevresine yasa gereği askerlikten muaf olduğunu söylemeyi tercih ediyor. Bir haktır, isterse yatırır istemezse yararlanmaz.”

Yılmaz, daha önceki yasa gereği 30 yaşından gün alanların 30 bin lira ödemek kaydıyla bedelliden yararlandığını hatırlatarak, 460 bine yakın kişiden 70 bin 120 kişinin başvurduğunu, elde edilen 2 milyar 103 milyon 600 bin liranın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na aktarıldığını söyledi.

Yılmaz, bedelliyle ilgili iki ayrı düzenleme arasında bedel farkının ne olacağı sorusuna, “Zaman farklı dolayasıyla bir iade düşünmüyoruz” karşılığını verdi.

İstanbul Askeri Casusluk davasına ilişkin kararın Yargıtay tarafından onanarak kesinleştiğini ifade eden Yılmaz, Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurunun henüz sonuçlanmadığını, bunun beklenmesi gerektiğini kaydetti.

Yılmaz, “NATO için değil, ülkemizin güvenliği için… Bakın eşkıya sınırlarımızın dışından geliyor, sınırı tanımıyorsa, birinden diğerine geçiyorsa ama Türk sınıra geldiğinde onu durduran harita üzerindeki çizgi değil, Türkiye ve Mehmetçik’in gücüdür. Yıllardır devam eden terörle ilgili sıkıntı var. Bölgeden ne Mehmetçik ne güvenlik güçleri çekilmiştir. Kamu düzenini sağlamak ile çözüm süreci birbirinin alternatifi ya da sonucu değil. Hem kamu düzeni sağlanacak hem de çözüm sürecinde sorunlara nihai, kalıcı şekilde son vermek gerekir” dedi.

‘DAHA ÇOK KİŞİ FAYDALANSIN’

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, bedelli askerliğin bir adaletsizlik olduğunu, neresini düzeltmek isterlerse başka bir yerden patlak verdiğini savundu. CHP olarak yapıcı bir muhalefet anlayışı izlediklerinin altını çizen Düzgün, “Madem ki bir fırsat tanınmış daha çok kişi faydalansın istiyoruz. Fakat bunu söylerken ülkenin bir savunma ihtiyacı olduğunu da gözönünde tutmaya çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Bedel olarak belirlenen 18 bin TL’nin taksitlendirilmemesini eleştiren Düzgün, askerde intihar eden gençlerin de şehit sayılması gerektiğini, buna ilişkin düzenlemenin şart olduğunu söyledi.

Öte yandan, muhalefetin geliri belirli düzeyin altındaki kişilerin de bedelsiz olarak uygulamadan yararlanabilmesi, başvuru süresinin uzatılması ve bedelin ödenmesinde taksit uygulamasının getirilmesine ilişkin verdikleri önergeler reddedildi.

Konuşmaların ardından bedelli askerlik ile sözleşmeli er ve erbaşlar hakkındaki düzenlemeleri içeren yasa teklifi kabul edildi.
Başkanvekili Sadık Yakut, teklifin yasalaşmasının ardından birleşimi saat 13.00’te toplanmak üzere kapattı.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir

%d blogcu bunu beğendi: