Küresel ekonomide sınama riski!

Retrobüs grubu coşturdu

Bayramı Palandöken’de kutladılar

Kıyafetiyle şok etti!

Başbuğ Işık Üniversitesi’nde açıklamalarda bulundu!

Gündem 27 Nisan 2015
388

Işık Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü tarafından düzenlenen 26. Genelkurmay Başkanı İlker BAŞBUĞ’un “ATATÜRK ve Önderlik” Konferansına Işık Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ergül Akçakaya’yı temsilen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Mehmet Kaytaz, Mimarlık ve dizayn Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Yorgo İstefanopulos, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Melih Boydak, Işık Üniversitesi eski Mütevelli Heyeti Üyesi Erden Mısırlı, akademisyenler ve 500’ü aşkın talebe katıldı.

ÖNDERLER DÜRÜST İNSAN OLMALI

26. Genelkurmay Başkanı İlker BAŞBUĞ’un konuşmasına Işık Üniversitesi’nin kuruluş değerlerine değinerek başladı. Konuşmasında “Üniversiteniz kuruluş temelleri, kökleri çok derinlere uzanan, 130 yıllık bir eğitim anlayışına sahip Feyziye Mektepleri’ne, Selanik’e dayanıyor. Işık Üniversitesi’nin kuruluş temelleri ve yansıttığı değerlerinin başında “Önce İyi İnsan Yetiştirmek” geliyor, işte bu çok önemli bir nokta. Önderlerin sahip olması gereken en önemli değerlerin başında dürüst insan olmak var.” dedi.

ATATÜRK ORTAK AKLA SAYGI GÖSTERİRDİ

BAŞBUĞ; “ATATÜRK ve Önderlik” konulu konferansında; “Atatürk dürüst bir önderdi. Ülkesini ve milletini üstün kılması, hayatı boyunca her şeyden önce gelirdi. Kişisel menfaat, kişisel düşünce, grupsal düşünce, grupsal menfaat hayatında yok. Diğer önemli noktalardan bir tanesi ise; ortak akla her zaman saygı göstermesiydi. Örneğin Çankaya akşamları bunun en önemlı kanıtıydı, Devletin, hükümetin, siyasetin üstünde çalıştığı temel konuları, konunun en yetişmiş siyasetçileriyle, akademisyenleriyle konuşup tartışması ve bir ortak aklı ortaya çıkarması çok önemliydi” diyerek Atatürk’ün önderlik özelliklerini anlatmaya şu sözlerle devam etti;

“Diğer prensiplerden bir tanesi de yaptıklarının yasalara dayalı olması ve yaptığı her şeyin arkasında milletin tam desteğini almasıdır. Samsun’a çıkar çıkmaz verdiği ilk emirlerden 1.si şu; kanun haricinde hiçbir muamele icra olunmaması. Bakınız 19 Mayıs 1919’dan 1938’e kadar bu kanunlara aykırı bir uygulama olmamıştır. Çünkü kişisellik yok, hep millet var. Bunu Nutuk’ta şu şekilde ifade ediyor; “Yapılacak teşebbüs ve faaliyetlerin bir an önce şahsi olmak niteliğinden çıkarılması, kesinlikle bütün bir milletin birlik ve dayanışmasını sağlayacak ve temsil edecek bir heyet adına olması gerekliydi.”

İlker BAŞBUĞ,’Atatürk Nasıl Bir Önderdi?’ sorusunu şu şekilde yanıtladı:
“Atatürk’ün önderliğini karakterize eden üç temel husus var.
1. Bütün yaşamında bütün icraatında reel politika gerçekçi hayalcilik yok ütopya yok.
2. Güç dengesini çok iyi uygulayabilen bir stratejik düşünceye sahip
3. Gerçek anlamda karizmatik önder olması ve bugün dahi onu aramızda canlı olarak yaşamasının temel niteliği karizmatik önderliğinin değer ölçülerine bağlı olması
4. Vizyonel bir önderdi, 1. Dünya savaşının başında Almanların 1. Dünya harbini kaybedeceğini söylemekten çekinmeyen cesarete sahipti.”

26. Genelkurmay Başkanı İlker BAŞBUĞ konferans konuşmasının akabinde talebelerin sorularını yanıtladı. Yaklaşık iki saat süren program sonunda 26. Genelkurmay Başkanı İlker BAŞBUĞ’a Işık Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ergül Akçakaya’yı temsilen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Mehmet Kaytaz tarafından plaket takdim edildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: