Kastamonu aslanı zorladı

Eski başkan bağımsız aday oldu

İptal edilen uçak seferleri

IŞİD ve Nusra birbirine girdi! 2 lider idam edildi

Başbakan yardımcısı bombaladı! ‘Asıl soykırımı Ermeniler yaptı’

Gündem 17 Nisan 2015
301

Başbakan eski Yardımcısı Emrullah İşler, “Bizim kültürümüzde, geleneğimizde, tarihimizde soykırım yoktur. Bilakis hoşgörü merhamet, sevgi, kucaklama vardır. Tarihimizde sömürgecilik yoktur. Soykırım, Avrupa tarihiyle de özdeşleşmiştir. Soykırımdan kaçanlara Osmanlı kapılarını açmıştır. Bunu batılılar da Ermeniler de biliyor. Eğer gerçekten bir soykırım varsa, bu soykırımı yapan Ermenilerdir” şeklinde konuştu.

Emrullah İşler, Ankara’nın Kazan beldesi’nde esnaf ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini ziyaret ettiği görüldü. Cuma namazı çıkışı Satı Kadın Müzesini de gezen İşler’e Belediye Başkanı Lokman Ertürk, AK Parti İlçe Başkanı Ali Yıldıztepe ve partililer eşlik etmeyi ihmal etmedi. Kazan’da hırdavat malzemeleri satan özel bir firmanın açılışı törenine de katılan İşler, AK Parti belde teşkilat’nda basın mensuplarının sorularına cevap verdi.

İşler, Avrupa Parlementosu’nun Ermeni soykırımı müddealarına ilişkin verdiği kararı da değerlendirirken, “Tabi öncelikle tarihi tarihçiler yazar. Parlamentoların bu tür kararlar almasının hukuki bir anlamı, tarihi bir anlamı bulunmamaktadır. 1915 vukaatlarının 100 yılı zaten Ermeni diasporası bütün geçen dünyada örgütlü bir şekilde belli ülkelerin desteğini alarak faaliyet yürütmekte ve olmayan bir pozisyonu sözde soykırımı varmış gibi bütün geçen dünyaya kabul ettirmeye, bir oldu bittiye getirme gayreti ve çabası içerisinde. Biz oldukça açığız. Çünkü bizim kültürümüzde, geleneğimizde, tarihimizde soykırım yoktur. Bilakis hoşgörü, merhamet, sevgi, insanları kucaklama vardır. Bizim tarihimizde sömürgecilik yoktur, hizmet vardır. Dvukaatısiyle bu çok açık ve net bir şekilde görülmekte. Soykırım Avrupa tarihiyle de özdeşleşmiştir” diye konuştu.

Engizisyonların malum olduğunu, soykırımdan kaçanlara Osmanlı Devleti’nin kapılarını açtığını da kayıt eden İşler, şöyle devam etti:

“Dvukaatısıyla bunu batılılar da biliyor, Ermeniler de biliyor. Biz Ermenilerle yüzyıllarca beraber yaşadık. Onlar askere gitmediler, bizim insanlarımız gitti. Onların hepsi zanaatkar oldular, zengin oldular. Lakin ne varki Osmanlının son devirlerinde bir takım batılı güçlerin de tahrikleriyle çeteler oluşturdular ve bizim coğrafyamızda katliamlara başladılar. Eğer gerçekten bir soykırım varsa, bu soykırımı yapan da Ermenilerdir. O bölgede yaşayan Türkler’e müslümanlara, kürtlere, araplara âleme yapmışlardır. ve bizim arşivlerimizde yayınladığımız belgelerde şunu görüyoruz ki 500 binin üstünde müslümanın katledildiği ve resmen bir soykırım yapıldığı gerçeği ortada bulunmakta. Dvukaatısıyla bu gerçekler ortadayken ve Ermeniler’in ilk müddeası 20 bin Ermeni katledildiği şeklinde idi. Bu sayı 600 binlere, daha akabinde 1.5 milyonlara kadar çıktı. Dvukaatısıyla o zaman Osmanlı Devleti yıkılmadan önce bu konunun araştırılmasını, milletlerarası toplumlardan istedi. O zaman milletlerarası toplum bu konuyu araştırmaya yanaşmadı. Şimdi Türkiye Devleti olarak bizim arşivlerin açılarak bu konunun araştırılması yönündeki talebimiz, bizim ne kadar kendimize güvendiğimizin göstergesidir.”

şeklinde konuşarak konuşmasını bitirdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: