IŞİD: PKK’nın en üst yöneticisi Bahoz Erdal’ı öldürdük!

Pascal Nouma’dan Demba Ba ve Cami yorumu

Mahmut Uslu: ‘Futbolun beyazıyız ama zenci muamelesi…’

Galatasaraylı futbolcunun sözleşmesi feshedildi!

Bakan elektrik kesintisinin sebebini açıkladı

Gündem 6 Nisan 2015
333

Elektrik kesintileri, hatların devre dışı kalmasından kaynaklandığını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saniyeler arasındaki salınımın bu olumsuzluğa neden olduğunu belirterek, kesintilerin sabotaj veya siber saldırıdan kaynaklanmadığını açıkladı.

DEVRE DIŞI KALIYOR

Konuyla ilgili Bakan Yıldız, bağlantı hattı çalışmaları nedeni ile 5 tane iletim hattı devre dışı kaldığını belirterek şu açıklamayı yaptı: “Doğu ile batı arasındaki hatların koptuğunu, pek çok olumsuzluğun biraraya geldiği görüyoruz. Toplam 7 hattın üzerinde uzun hatlarımız mesafe koruma roleleri çalışarak, güç salınımı gerekçesiyle devre dışı kalıyor. Dolayısıyla doğu ile batının bağlantısı kopmuş oluyor. Doğu bölgesindeki üretim fazlalığı, 12 saniyede birbirini tetikleyerek bu halin yaşanmasına neden oluyor. Bu arada batıdaki yükler devre dışı bırakılıyor, sistemin kendisini korumaya çalışıyor olmasından kaynaklanan birbirini tetikleyen bir yapıyla karşı karşıya kalıyoruz. Kesinti iletim sistemindeki bir hattaki arızadan başlıyor. Teknik bir arıza olmakla birlikte, bir işletim hatası olduğu tarafımızdan değerlendiriliyor” dedi.

 

PROBLEM YOK

Kesinti sebebinin teknik arızadan olduğunu söyleyen Yıldız, “Sonuçta birçok olumsuzlukların, mesela bunların içinde yeni bir santralin devreye alınması için iletim hattını boşa çıkarılması var. Bir hattın devreye alınması için yanındaki iletim hattındaki elektrik bilerek kesiliyor. Bütün bunların herbirinin biraraya gelmesi ihtimali çok az, ama bu ihtimaller biraraya geldi. Türkiye’de bir arz güvenliğiyle ilgili problem yok. Kamuoyuyla paylaşacağımız konu, teknik bir arızanın iletim hatlarına sirayet etmesiyle beraber o arıza oluşmuştur” diye ifade etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Onur Belge toprağa verildi

Onur Belge toprağa verildi

7 Eylül 2015
394
Facebook kapatılıyor !

Facebook kapatılıyor !

26 Ocak 2015
408
“Bu işler böyledir”

“Bu işler böyledir”

8 Kasım 2014
395

%d blogcu bunu beğendi: