Dünyayı alarma geçiren eylem hazırlığı

Ronaldo’dan Arda Turan açıklaması!

Hem bebeğini kaybetti hem de canını

Tarihte bugün neler yaşandı ?

Babacan: Güven ve istikrar gerekiyor

Gündem 7 Mayıs 2015
264

Başbakan yardımcısı Ali Babacan konuşma. Başbakan Yardımcısı Babacan: – “Türkiye’ye döviz girişinin devam etmesi için kesinlikle güven ve istikrar lazım. Bunun devamı, Türkiye ekonomisi için olmazsa olmaz şart”- “İstikrar ve güven varsa, güçleniyorsa ekonomi de güçleniyor, refah da artıyor. Farklı bir tabloda defalarca yaşadık. Yakın tarihteki krizleri hatırlayan çoktur. Kötü yönetimle bir ülke nasıl berbat hale düşebiliyor, en canlı örneğini tarihimizde yaşadık” dedi.

NÜFUS KALMADI

Açıklamalarına devam eden Babacan şöyle konuştu: “7 milyar geçen günya nüfusunun 1 milyarı günde bir doların altında gelirle yaşamaya çalışıyor. Türkiye’de böyle bir nüfus kalmadı, yok. En yüksek mutlak yoksulluk ölçütü 4,3 dolar. Buna göre hesap edilirse 2002’de nüfusun yüzde 30’u 4,3 doların altındaymış. Geçen yılı yüzde 2 ile kapattık” dedi.

GEZİ PARKI ODAKLI GELİŞMELER…

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’ye döviz girişinin devam etmesi için kesinlikle güven ve istikrar gerektiğini belirterek, “Bunun devamı Türkiye ekonomisi için olmazsa olmaz şart” dedi.Babacan, sanayici ve iş adamlarının katılımıyla Balıkesir Sanayi Odasında düzenlenen değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada, 2008-2009 krizinin tesirsinin Avrupa’da devam ettiğine dikkati çekerek, birçok ülkenin borçlarının halen fazla olduğunu dedi.Bazı ülkelerin yüksek işsizlik ve eksi büyüme oranlarıyla karşı karşıya bulunduğunu ifade eden Babacan, büyüme oranlarının sıfır ile bir arasında kaldığını anlattı.Türkiye’de son devirde Gezi Parkı odaklı gelişmeler, 17 ve 25 Aralık’ta ise “darbe teşebbüsü” denilen vukaatlar yaşandığını, mahalli idareler ve cumhurbaşkanı seçimlerinin yapıldığını anımsatan Babacan, her şeye karşın ülke ekonomisinin büyümeye devam ettiğini vurguladı.Birçok ülkede büyüme oranlarının çok düştüğünü vurgulayan Babacan, şu şekilde konuştu:

DÜŞÜK OLACAK

“Önümüzdeki 10 senenin ortalama büyümesi, geçmiş 10 senenin büyümesinden düşük olacak. Gelişmekte olan ülkeler için söylüyorum. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütünün (OECD) tahminlerine göre, Çin’in 10 yıllık ortalaması yüzde 5,5 olacak. Gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelerden daha hızlı büyüyecek. Dünya ekonomisindeki pay, gelişmekte olan ülkeler açısından devam edecek. İstihdam, gelişme denildiğinde adres, Türkiye’nin de içinde olduğu gelişmekte olan ülkeler olacak. Önümüzdeki 10 yıl, umutların ve beklentilerin yüksek olduğu devir. Bu 10 yıllık devirde istikrar ve güven ortamına dikkat edilmesi lazım. Kendi iç istikrarı zarar gördüğü zaman, ülkenin sosyal yaşantısına, ekonomisine nasıl darbe vurduğunun yakın coğrafyada görülüyor.” dedi.

ANLAMAK MÜMKÜN

Babacan, Türkiye’nin yakın tarihinde iyi devirler de yaşadığını lakin olumsuzluklarla anılan devirlerin daha fazla olduğunu belirtti. Türkiye’nin atılım yaptığı, Adnan Menderes ve Turgut Özal ile son 12 yıllık devirlerin bulunduğuna işaret eden Babacan, “Ekonomik parametrelere bakarak bile bunu anlamak mümkün” kelimesini kullandı.Son koalisyon hükümetinin iş başında olduğu devirin ilk senesinde, 1999’da ekonomik büyüklük 260 milyar dolar iken 2002’de devraldıklarında 230 milyar dolara daraldığını ifade eden Babacan, kendisi göreve başladığında Türkiye Devleti Hazinesinin yüksek faizlerle borçlandığını hatırlattı.

BİZ DEVRALDIĞIMIZDA…

O devirlerde Hazineye güvenip borç veren olmadığını dile getiren Babacan, “Piyasada fiyatlandırma yapılamıyordu. Bugün tek hanelere düşmüş faizlerden ve enflasyondan bahsediyoruz. Kamu borcunun milli gelire oranının yüzde 33’e düştüğü devirleri yaşıyoruz. Biz devraldığımızda yüzde 74 civarındaydı. Avrupa ortalamaları yüzde 90, yüzde 100. Japonya’da yüzde 200 artmış. Almanya’nın yüzde 90’lık kamu borcu var” değerlendirmesinde bulundu.Başbakan Yardımcısı Babacan, uyguladıkları bütçe disiplini ve dirayetli kamu maliye yönetimiyle bütçe açığını yüzde 12’den 1,3’e düşürdüklerini bildirerek, bu pozisyonun Türkiye’nin kamu olarak borçlanma ihtiyacını azalttığını aktardı.

FİNANSE ETMİŞ OLUYORUZ 

“Bizim petrol, doğalgaz gelirimiz olsa…” Türkiye’nin tasarruf oranlarının düşüklüğünün, cari oranlarının yüksekliğini beraberinde getirdiğini vurgulayan Babacan, şu şekilde devam etti: “Makroekonomik denklemde tasarruflar yüzde 1 arttığında, cari açığın da yüzde 1 düştüğünü görürsünüz. Kendi tasarruflarımız kendi büyümemize yetmediği için yurtdışından tasarruf ithal ederek büyümemizi finanse etmiş oluyoruz. Türkiye’ye döviz girişinin devam etmesi için kesinlikle güven ve istikrar lazım. Bunun devamı, Türkiye ekonomisi için olmazsa olmaz şart. Bizim petrol, doğalgaz gelirimiz olsa, bir kenarda 500 milyar dolar rezervimiz olsa daha keyifli ekonomi yönetimi yapabiliriz. Türkiye, büyümesinin güçlenmesinin temeli olarak kesinlikle istikrarı öncelemek zorunda olan ülke. İstikrar ve güven varsa, güçleniyorsa ekonomi de güçleniyor, refah da artıyor. Farklı bir tabloda defalarca yaşadık. Yakın tarihteki krizleri hatırlayan çoktur. Kötü yönetimle bir ülke nasıl berbat hale düşebiliyor, en canlı örneğini tarihimizde yaşadık.”

ALIN TERİYLE BİLEĞİNİN GÜCÜYLE

Babacan, iyi yönetimin büyüme ve gelişme bakımından büyük önemi bulunduğuna dikkati çekerek, siyasi iradenin güçlü olması, doğru politikalar izlemesinin önemine işaret etti.Bazı Avrupa ülkelerinin miras yeme devirinde olduğunu anlatan Babacan, üretmeden hazırdan yenildiğinde ne kötü olduğunun birçok kez görüldüğünü dedi.”Önce üretim” diyen Babacan, “Alın teriyle bileğinin gücüyle hak edeceksiniz, akabinde hak ettiğiniz refahı yaşayacaksın” görüşünü dedi.Babacan, Türkiye’nin en değerli varlığının genç dinamik nüfus olduğunu belirterek, “Türkiye’nin önümüzdeki devirde kalkınma ilerlemesi, güven ve istikrar ortamında daha iyi eğitim almış insan eliyle olacak” dedi.- “Her yaşta mesleki eğitim”En son açıklanan tedbir paketindeki “iş başı eğitim programı”ndan bahseden Babacan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu nedir? Bir sanayicimiz bir gencimizi işe aldığında ilk 6 ay asgari ücret üstünden aylıkını devlet ödüyor. İlk 6 ay maliyeti sıfır. O elemanı beğendiniz yüzde 80-90 devam ediyor çalışmaya. Devam etme pozisyonunda da şartlara göre 2,5 ila 4 senede işveren priminin tamamını devlet ödüyor. Zaten o süre geçtikten akabinde iş ilişkisi kalıcı hale geliyor. Dünya ekonomisi çok hızlı değişiyor. Çok olumlu gördüğünüz bir sektör 3-5 yıl akabinde geçerliliğini yitiriyor. Hayat boyu öğrenim dediğimiz kavram, iş geçen günyası açısından da önemli. ‘Diplomamı aldım mesleğim budur ölene kadar başka iş bilmem’; böyle bir şey yok. İnsanlar hayatları devirinde meslek değiştirmek ve yeni meslek öğrenmek zorunda kalacak. Her yaşta mesleki eğitim.”Başbakan Yardımcısı Babacan, Türkiye’nin ihracatıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

BAŞKA NE YAPARSANIZ YAPIN BOŞ

Avrupa’ya ihracatın artmasının bir numaralı yolunun, iç pazarda tüketimlerinin çoğalmasından geçtiğini bildiren Babacan, “Başka ne yaparsanız yapın boş. Mal sattığınız yerin iç pazarıyla ilgili pozisyon ihracat. İyi ise mal alıyorlar. Örnek Irak, Rusya. İyi örnekler ise Amerika, İspanya ve İngiltere. Bu ülkeler büyüme devirine girdi. Rusya ve Ukrayna küçülüyor, ihracatımız da küçülüyor” düşüncelerini iletti.Gelecek devirin Türkiye için çok belirleyici olacağını dile getiren Babacan, 7 Haziran’daki seçimin, sonuçlarının ve akabindesı politikaların, Türkiye’nin en az 2018’e kadar gidişatını, yönünü belirleyeceğini anlattı.Son derece kritik, önemli, baraj meselesi nedeniyle çok farklı senaryoların konuşulduğu devirden geçildiğini ifade eden Babacan, “Dediğim gibi biz aynı zamanda istikrar ve güvenin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan nüfusa sahibiz. İstikrar ve güven ortamının güçlendirileceği bir deviri görmeyi arzu ediyoruz” dedi.

EN İYİ DÜZELTEN ÜLKE

Mutlak yoksulluk göstergeleriBabacan, OECD’nin bir araştırmasına göre, Türkiye’nin bütün OECD ülkeleri arasında gelir dağılımını en iyi düzelten ülke olduğunu anlattı.Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Bankasının mutlak yoksulluk göstergeleri olduğuna değinen Babacan, şunları kaydetti: “Bir de göreli yoksulluk var. Bir ülkede ortalama milli gelir 50 bin dolarsa yıllık 25 bin dolar geliri olan kişi göreli yoksul saseneyebilir. Burada önemli olan mutlak yoksulluk değerlerine bakıyoruz. 7 milyar geçen günya nüfusunun 1 milyarı günde bir doların altında gelirle yaşamaya çalışıyor. Türkiye’de böyle bir nüfus kalmadı, yok. En yüksek mutlak yoksulluk ölçütü 4,3 dolar. Buna göre hesap edilirse 2002’de nüfusun yüzde 30’u 4,3 doların altındaymış. Geçen yılı yüzde 2 ile kapattık. Biz hep ‘Büyümenin niceliğine bakmayalım’ diyoruz. Biraz da niteliğine bakmak lazım. Yüzde 2’lik büyümesi olan A ülkesi ile aynı büyümedeki B ülkesini yan yana koyun. Bir ülkede çok güzel sonuçlar getirebilir, diğer ülkede kimsenin hissetmediği sadece bir köşede rakam olarak kalabilir.”

ARTIŞ VAR

Babacan, istihdamın önemli bir parametre olduğunu dile getirerek, Türkiye’de 2009’dan bu yana toplam çalışan rakamının 6 milyon 300 bin arttığını aktardı. Sadece 2013’ten 2014’e 1 milyon istihdam artışı olduğunu dile getiren Babacan, iş gücüne katılım oranının, yakın tarihte görülmeyen hızla arttığını bildirdi.Son 3 senede yeni işe başlayanlardan yüzde 46’sının kadın olduğunu ifade eden Babacan, istihdam üretildiğini, çalışan rakamının arttığını anlattı.”Ben işi arıyorum” diyenlerin de rakamının yükseldiğini vurgulayan Babacan, “İşsizlik kadar mesleksizlik var. Birçok sanayi şehrinde eleman bulmakta sıkıntı çekiyorlar. Geçen ay Bursa’daydım. 59 bin Bursalı göçmen yerleşmiş pozisyonda. Bunların tamamı çalışıyor. ‘İyi ki geldiler yoksa adam bulamıyorduk tıkanmıştık’ diyenler var. Her birinin işi var çalışıyor. İhtiyaç duyulan kalitede insan gücünü oluşturabilirsek işsizlik oranımız o kadar aşağı inecek” kelimesini kullandı.Babacan, daha akabinde basın kapalı devam eden toplantıda, sanayici ve iş adamlarının sorularını yanıtladı.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Irak kan gölüne döndü

Irak kan gölüne döndü

24 Mayıs 2015
384

%d blogcu bunu beğendi: