Artık orası elektriğini güneş enerjisiyle üretecek

Recep Bölükbaşı küçük farkla kazandı

Yılın Son Bombası Beşiktaş’tan

Ekranda hata olmasına rağmen 20 milyon sattı

Astımda korkutan gelişme

Sağlık 2 Mayıs 2015
381

Astım gün geçtikçe daha korkunç hale geliyor. Detaylar haberimizde. T.C. Sağlık Bakanlığı, Türk Toraks Derneği ve Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ile işbirliği içinde, Dünya Sağlık Örgütünce kurulan GARD (Global Alliance Against Respiratory Diseases) Türkiye Projesi çatısı altında, Dünya Astım Günü faaliyetleri kapsamında her yıl hastalar, hasta yakınları ve sağlık çalışanları için ülkemizin bir çok şehrinde eğitim toplantıları yapılıyor.

Dünyada yaklaşık 300 milyon kadar astımlı hasta olduğu tahmin edildiğini dile getiren Türk Toraks Derneği GARD Temsilcisi ve Koordinatör Yardımcısı Profesör Doktor Bilun Gemicioğlu, Ülkemizde ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğunu belirtti.

Astımın görülme sıklığının yıllar içinde giderek artmakta olduğuna dikkat çeken Gemicioğlu, hastalıkla ilgili şunları dedi:

“Astım akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler ile seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Hava yollarındaki bu daralmanın nedeni mikrobik olmayan bir tür iltihap nedeniyle hava yolu duvarının şişmesidir. Hastalık tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı-hışıltı-ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterir.
Astımı tetikleyen 2 grup risk faktörü vardır. Kişisel risk faktörleri içinde genetik yapı, cinsiyet ve şişmanlık gösterilebilir. Çevresel risk faktörleri ise kalıtsal olarak yatkın bireylerde astımın ortaya çıkması ve ağırlığı üstünde rol oynar. Uygun ilaç tedavisi ile, astımlılar iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebilirler. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gerekli her türlü ilaç ve malzeme bulunmaktadır” diye ifade etti.

Dünya Astım Günü faaliyetleri ile ilgili de bilgi veren Profesör Doktor Bilun Gemicioğlu, bu yıl da ‘Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz’ sloganı ve ‘Astım ilaçlarımı doktorumun önerdiği şekilde kullanıyorum, astımdan korkmuyorum’ alt sloganıyla 5 Mayıs 2015 Dünya Astım Günü ve hafta boyunca tüm geçen dünyada olduğu gibi Ülkemizde de türlü tesirlikler yapılacağını belirterek şunları dedi:

“Çeşitli illerimizde alışveriş merkezlerinde kurulacak standlarda astımla ilgili broşürler verilecek, yapılacak astım bilgilendirme toplantıları ile doktorla yakın iş birliği ve düzenli ilaç tedavisiyle astımlıların hayatlarını kısıtlanmadan yaşayabilecekleri vurgulanacaktır. Bu tesirliklere hastalar, hasta yakınları, sağlık çalışanları ve tüm ilgililer davetlidir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Erzurum, Diyarbakır, Mersin, Kilis, Osmaniye, Hatay, Bursa, Kocaeli, Zonguldak, Samsun, Rize, Balıkesir, Aydın, Çanakkale, Burdur, Yalova ve Kırklareli illerinde yapılacak tesirlik programı ve tüm detaylar GARD web adresinde, http://gard.org.tr/haberler/94-illere-göre-geçen dünya-astım-günü-faaliyetleri-2015.html linkinde yer almaktadır” şeklinde ifade etti.

Dünya Astım Günü sebebiyle ayrıyeten; İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Cem’i Demiroğlu Oditoryumu’nda 5 Mayıs Salı günü saat: 11:30’da Astım hastalarının da katılımıyla, Astım hastalığı ve tedavisi ile ilgili güncel bilgilerin paylaşılacağı bir Basın Toplantısı ve akabinde Hasta Eğitim Toplantısı düzenleneceği öğrenildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: