Usulsüz dinleme operasyonunda 11 polis serbest bırakıldı

Flaş telefon! Löw İsmail Kartal’ı aradı

Manisaspor’lular mahkemelik oldu!

Böyle olay yok! İzin almadan çıkan eşini yaktı

Asker Bülent’in kızı 6 ayda 25 kilo verdi

Gündem 10 Mart 2015
426

Futbol dünyasında Asker Bülent olarak bilinen Sivasspor’la bir ara şampiyonluk mücadelesi, veren Bülent Uygun’un kızı bir süredir hastalıkla mücadele ediyordu. Diyabet hastası olan Almina Tude Uygun ameliyat oldu. Ve ardından 6 ayda 25 kilo vermeyi başardı.

ŞEKER KOMASINA GİRDİ

Ünlü teknik adamın kızı 12 yaşındayken böbrek ağrısı ve aşırı susama şikayetiyle doktora başvuran Almina Uygun’a ‘tip 2 diyabet’ tanısı kondu. 6 yıl bu hastalıkla yaşayan Almina Ulgun zaman zaman şeker komasına girdi, aşırı kilo aldı. Yaptıkları araştırma sonrasında, İzmir’de Doç. Dr. Haluk Ünalp’a başvuran ve özel bir hastanede ‘sadi-s’ ameliyatı olan Almina Tude Uygun’un ameliyattan önce 500 civarında olan şekeri, ameliyatın üçüncü gününde normale döndü, takiplerde de bir daha yükselmediği görüldü. Ameliyattan önce 90 kilo olan Almina Tude Uygun, 25 kilo vererek 65 kiloya düştü.

AKLI BENDE KALMIYOR

Değişimiyle merak uyandıran Almina Uygun, “Çok küçük yaşlarda hem diyabet, hem de obezite ile tanıştım. Diyabet zaten başlı başına zor bir hastalık. Küçük yaşlardan itibaren kendime insülin iğnesi vurdum. Ne kadar kendimle barışık da olsam, genç bir kız olarak insanların rahatsız edici bakışlarına, yakınlarımın iğneleyici sözlerine maruz kalmak benim için zordu. Şimdi ise insanların ‘ne kadar hoş bir kız’ diye bakması gururumu okşuyor. Her şeyden önce sağlığıma kavuştum. Bana çok düşkün olan babam, şu an Katar’da Ummsalal Takımı’nda Teknik Direktörlük yaptığı için ayrıyız, ama aklı bende kalmıyor. En çok buna seviniyorum” dedi.

RİSKİ DÜŞÜK BİR OPERASYONDUR

Operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Haluk Ünalp ‘sadi-s’ denilen operasyon hakkında bilgi verirken midenin küçültüldüğünü, ardından onikiparmak bağırsağı kapatılarak, mide çıkışı ile ince bağırsağın daha ileri kısmının birleştirildiğini anlattı. ‘Sadi-s’ operasyonunun tip 2 diyabet hastaları için en ideal yöntemlerden biri olduğunu vurgulayan Ünalp, “Bu yöntem obezite ve diyabeti ortadan kaldıran, kapalı teknikle uygulanabildiği için son derece konforlu ve riski düşük bir operasyondur. Bir yandan obezite için mide küçültülürken, diyabet için de mideden sonraki karbonhidrat emiliminin yoğunlukta olduğu ince bağırsak kısmı by-pass ediliyor ve pankreasın yükü azaltılıyor. Böylece hasta ameliyattan çıktığında tip 2 diyabet hastalığından kurtulmuş oluyor. 3 ay içinde normal kiloya iniyor, yani bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz. Kapalı yöntemle olduğu için ameliyat izi ve enfeksiyon riski olmuyor. Ameliyattan 4-5 gün sonra normal hayatına dönebiliyor” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: