IŞİD ve El Kaide’den korkutan ittifak

Dünya Süt Günü’nü böyle kutladılar

Bu telefonu kullananlar daha zeki!

İSPARK’ta yeni kart dönemi

Aşırı kilosu olanlar! Bu yazıyı mutlaka okuyun

Sağlık 4 Haziran 2015
384

Günümüzde çoğumuz suyun değerine önem vermeyiz lakin su, insan vücudundaki sindirim sisteminden doku organlarının çalışmasına, zararlı maddelerin vücuttan atılmasından vücut ısısının dengede kalmasına kadar birçok konuda hayati önem taşıdığını bilmeyen yok. Suyun vücudumuzun yüzde 55’den 85’e varan bir kısmını oluşturduğunu ve birçok metabolik vukaatda tesirli olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, sağlıklı su içme kültürünü; günlük ihtiyacımıza uygun, düzenli ve uygun ph aralıklarında su içmek olarak ifade ediyor.

YEMEKTEN ÖNCE SU İÇMEK ÖNEMLİ

Demir su içimini susamayı beklemeden gerçekleştirmemiz gerektiğinin altını çiziyor. Demir, su ile ilgili önemli konulara işte böyle değiniyor: “Çay, kahve, meyve suları da gün içinde aldığımız sıvılardandır lakin birçoğunun idrar sökücü olması sebebiyle suyu su olarak içmeliyiz. Suyun yararını en üst düzeyde sağlayabilmek için yemeklerden 15 dakika önce su içimine başlamalı ve yemek esnasında su içme alışkanlığı varsa devam ettirmeliyiz. Yapılan fiziksel aktiviteye göre değişmekle beraber günde 1,5 – 2 litre su tüketimini ihmal etmemeliyiz.” diyerek suyun önemine vurgu yaptı.

KİLO VARSA SU BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Suyun iştahı doğal olarak bastırdığını ve bedenin depolanmış yağlarını metabolize etmesine yardımcı olduğunu söyleyen Çağatay Demir, “Çoğumuz suyun değerini önem vermeyiz lakin sürekli kilo kaybı için en ideal formül sudur. Araştırmalar göstermiştir ki, alınan su miktarı azalınca vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlamaktadır. Kilolu çocuklar ve yetişkinlerin metabolik yükleri fazladır. Yağların kullanılmasında suyun özel bir yeri olduğu için, fazla kilo problemi olanlar suya çok daha fazla ihtiyaç duyarlar” diyor.

YETERİ KADAR SU İÇMEK ÖNEMLİ

Gün içinde yeterli miktarda su almadığımızda ve bunu bir alışkanlığa dönüştürdüğümüzde başımıza neler gelebilir? Demir, bu konuda önemli bilgiler paylaşıyor: “Dehidrasyon dediğimiz vücut sıvı hacminin azalması, birçok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Bu pozisyon, deri yoluyla vücutta toksik maddelerin atılımını bozmakta ve türlü cilt sorunlarına (sedef, dermatit vs.) karşı vücudumuzu dirençsiz hale getirmektedir. Toksik maddelerin birikimi bakterilerin gelişimine neden olurken; bu da böbrek ve mesanede inflamasyon gibi sorunları karşımıza çıkarmaktadır. Toksinlerin vücut tarafından atılamaması ve yağ altında saklanmasıyla kilo kaybı zorlaşabilmekte, suyun içinde bulunan türlü alkali minerallerin eksikliği sebebiyle de mide rahatsızlıkları görülebilmektedir. Bunların yanı sıra kan basıncında yükselme, kabızlık ve yaşlanma belirtilerinin erken zamanda ortaya çıkması da suyu az içmenin nedenlerinden olabilmektedir.”

SU İLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOKTALAR

1. ph değeri 4,5 – 9,5 arasındaki suları tercih edin ve sabah kalktığınızda kesinlikle 2 bardak su içmek önemli

2. Kilo sorununuz var ise yemek yerken tokluk hissi için yemeklerden önce kesinlikle su için

3. İdrarınızı yaptıktan akabinde, kaybedilen sıvının yerine 1 bardak su içmek önemli

4. Suyu her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun. Özellikle elinizin altında sürekli su olmasına dikkatli olun.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: