MHP’li adaylardan köy ziyareti

Yuvarlanan araçta muhtar öldü, imam yaralandı

Bombacıyı parmak izi yakalattı

Tek dileği Demet Akalın’dı

Arzu Çiçek açıkladı: Porsuk Havzası can çekişiyor!

Gündem 30 Nisan 2015
390

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Danışma Kurulu Üyesi Profesör Arzu Çiçek, Porsuk Baraj Göleti Özel Hükümleri bilgi edinme başvurularını değerlendirdi ve “İçme ve kullanma suyumuz Porsuk Havzası can çekişiyor” diye belirtti.

Basın toplantısı düzenleyen Çiçek, Eskişehir Kent Merkezi’nin içme ve kullanma suyu kaynağı olan Porsuk Baraj Gölü’nün su kalitesinin korunması, iyileştirilmesi ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması amacı ile Porsuk Baraj Gölü Havzası’ndaki faaliyetlere ilişkin hukuki ve teknik esasları içeren Özel Hüküm uğraşları yapıldığını belirtti. Porsuk Baraj Gölü Havzası Özel Hükümleri’nin (PBGHÖH) Orman Su İşleri Bakanlığı’nın 19 Şubat 2014 tarih ve 79 sayılı karar ile onaylandığını ve yürürlüğe girdiğini anlatan Çiçek, “Özel hükümler çerçevesinde Havza Koruma Planı Uygulama programı yıllara ve sorunlu kurumlara göre detaylı bir biçimde verilmiştir. Kütahya’nın evsel ve endüstriyel atık su arıtma tesislerini yeniden yapılandırılması için verilen sürelerin tamamlandığı devirde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünde 14 Aralık 2014 tarihinde Genel Müdür Profesör Doktor Cumali Kınacı başkanlığında konu ile ilgili düşüncelerimizin aktarıldığı ve uygulamaların konuşulduğu bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Konu ile ilgili görüşme yapmak üzere Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanından 19 Aralık tarihinde istenen randevu talebimize 5 ay geçmesine karşın yanıt verilmemiştir. 4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde PBGHÖH ile ilgili 10 kuruluştan uygulamalarla ilgili 17 Şubat 2015 tarihinde bilgi talep edilmiş olup, başvurumuza sekiz kuruluş yanıt vermiştir.”

İLGİLİ KAMU KURUM VE KURULUŞLAR SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ

Bilgi edinme başvuru yanıtlarını değerlendiren Çiçek, “13 Nisan 2013 tarihinde başlaması gereken “İzleme ve Denetim Programının Uygulanması” için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından komisyon kurulmasına karar verilmiş, komisyon kurma uğraşları iki yıldır devam etmektedir. 31 Aralık 2013 tarihinde tamamlanması gereken “Kütahya Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisinin Yeniden Yapılandırılması” ve 31 Aralık 2014 tarihinde faaliyete geçmesi gereken “Diğer İleri Arıtma Tesisi Kurulması” konusu Kütahya Belediyesi’nden gelen yazıda yanıtlanmamıştır. Arıtma Tesisi Kurması gereken Kütahya 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü bilgi edinme başvurumuza yanıt vermemiştir. Kütahya 2. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü 2 bin metreküp/gün kapasiteli bir arıtma tesisini henüz projelendirdiğini ve ihale ettiğini bildirmiştir. Kısaca söylemek gerekirse, Eskişehir halkını ilgilendiren belki de tek ortak sorunumuz çeşmeden akan sularımız. Kütahya’nın akla gelen her türlü atığını taşıyan Porsuk Çayı suyunun korunmasına yönelik verilen sürelerde herhangi bir işlem yapılmadığı, hatta izleme ve denetim kurulu dahi oluşturulmadığı anlaşılmaktadır. Porsuk, Eskişehir için içme ve kullanma suyu havzası mı, Kütahya’nın atık barajı mı?

Halk ve çevre sağlığını ciddi boyutta tehdit eden bu pozisyonun acilen ele alınması, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının sorumluluklarını yerine getirmesi ve tüketicilerin bilgilendirilmesi gerekmektedir” diye belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
İstanbul’da korkutan deprem!

İstanbul’da korkutan deprem!

22 Kasım 2014
249
Hülya Avşar’a yalaka dedi!

Hülya Avşar’a yalaka dedi!

15 Aralık 2014
343
Sneijder defteri kapandı !

Sneijder defteri kapandı !

9 Ocak 2015
366

%d blogcu bunu beğendi: