300 vergi müfettiş yardımcısı alınacak

Liseli öğrenciyi bakın kim öldürmüş!

Türk askerine sınırda ateş açıldı!

Kadıköy’de yol çöktü!

Arılar bir kaşık bal için bir ömür veriyor

Sağlık 14 Nisan 2015
374

Son yıllarda büyük artış gösterdiği Adana’da bal üretim ve ambalajlaması yapan bir firma, arının ortalama 7 hafta yaşadığı, bu sürede milyonlarca kez kanat çırpıp ancak çay kaşığı dolusu kadar bal ürettiğine dikkat çekmek için kampanya başlattığı öğrenildi. Ayrıca içinde bir arının ürettiği kadar gerçek bal olan minik kolye yaptıran firma, limon çiçeğinden de bal üretimine başladığı açıklandı. Konuyla ilgili Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen, bu yolculuğu ‘sır, sabır ve armağan’ olarak nitelendirdi.

HAYVANLARIN MUCİZESİ

Bal üretimiminin büyük bir organizasyon gerektirdiğini söyleyen Can Sezer, “Arılar 1 kilo bal üretmek için dünyanın etrafını 6 kez dönecek kadar yol kat ediyor. Bu yüzden arı, saygıdeğer bir hayvan, ürettiği bal da bu hayvanların mucizesi. Bu mucizeyi anlatmak için, içinde bir arının ürettiği bal olan tüp şeklinde minik bir kolye yaptık” diye konuştu.

BİR DAMLA BAL ÜRETİYOR

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Sezen: “Arılar, bir kilo bal için dünyanın çevresini 6 kez dönmeye eşit ölçüde yol kat ediyorlar. Arılardaki koku reseptörleri kilometrelerce ötedeki güzel kokulu bir çiçeği bile hemen algılayabiliyor. Çalışkan arılar çiçeğe ulaştığı zaman nektarını içine çekmeye başlıyor ve yolculuk esnasında midesine depoladığı nektarı bala dönüştürüyor. Bunu ise midesindeki eşsiz enzimlerle gerçekleştiriyor. Sonunda tekrar yuvasına yani kovanına dönen bu muhteşem canlılar, tüm bu uğraş ve kat ettikleri yol sonucunda, ortalama 7 hafta yaşadıkları hayatları boyunca sadece bir damla bal üretebiliyor. Sadece bir çay kaşığının içini dolduracak kadar bal üretmek için milyonlarca kanat çırpıyor, çırpınıyorlar. Bu eşsiz hikayenin ve mucizelerin ustaları bal arılarının, kısa ama değerli hayatları boyunca yaptığı bu değerli hazine karşısında saygı duymak gerek.” şeklinde ifade etti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Ösym’de son dakika!

Ösym’de son dakika!

7 Ocak 2015
342
Yaşa özel telefon!

Yaşa özel telefon!

13 Şubat 2015
302
Oyun havalarıyla coşturdu

Oyun havalarıyla coşturdu

14 Şubat 2015
307

%d blogcu bunu beğendi: