Oktay Vural’dan Başbakan’a şok soru

Manisa Ahmetli de insanlık örneği

Beşiktaş Trabzonspor deplasmanında

Lady Gaga tecavüzü itiraf etti

Antik Kent”de kazı ve çevre düzenleme çalışmaları başlıyor

Gündem 2 Aralık 2014
316

Antik kentte incelemelerde bulunan Kocapınar, Anavarza Antik Kent’i kazı ekibi başkanı Çukurova Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Fatih Gülşen’den bilgi aldı.

Kocapınar, antik kentte kazı ve çevre düzenleme çalışmalarının başlamasıyla 1. derece sit alanı olan antik kentin açık hava müzesine dönüşeceğini belirterek, “İyi bir ekip oluşturduk, ödenek sorunumuz da yok, Anavarza Antik Kenti’nde kısa süre içerisinde kazı ve çevre düzenleme çalışmalarına başlayacağız” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in iki hafta önce Anavarza Antik Kenti’ne gelerek incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Kocapınar, Çelik’in antik kentin ayağa kaldırılarak turizme kazandırılmasına önem verdiğini ifade etti.

Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bozdemir başkanlığındaki teknik ekibin çalışmalara başladığını aktaran Kocapınar, “Anavarza Antik Kenti’ni turizme kazandırmak başta gelen önceliklerimiz arasında yer alıyordu ancak iyi bir ekip oluşturamadığımız için bu güne kadar uzadı. Şimdi iyi bir ekip oluşturduk, çalışmaları 12 aya yayılacak şekilde hiç ara vermeden sürdürmeyi planlıyoruz. Gerekli restorasyonlar, röleve müdürlüğü tarafından projelendirilerek hızlı bir şekilde hayata geçirilecek. Kazılar işimizin ana parçası ancak çevre düzenlemesini de kazı çalışmalarıyla birlikte yapacağız” diye konuştu.

Kocapınar, Kültür ve Turizm Bakanı Çelik’in talimatıyla köylülerin mağdur edilmemesi için de çalışma yaptıklarını kaydetti.

Adana’nın Kozan ilçesinde kale, mozaikler, hamamlar, kiliseler, zafer kapısı, su kemerleri, kaya mezarları, stadyum ve antik tiyatroyla bin 143 dönümlük bir alanda kurulmuş Anavarza, Anadolu’nun en büyük antik kenti olarak kabul ediliyor.
 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
İplik fabrikası kül oldu

İplik fabrikası kül oldu

26 Nisan 2015
398
Tokat’ta dostluk

Tokat’ta dostluk

7 Ocak 2015
331
Bayrağı yaktılar!

Bayrağı yaktılar!

5 Ocak 2015
248
Çaycuma’da kenevir şoku!

Çaycuma’da kenevir şoku!

19 Mayıs 2015
395

%d blogcu bunu beğendi: