Suriyeli çocuk gelin trajedisi

Lys çalışma stratejileri!

Taraftar Bilic’i şok etti

Çolakoğlu: ‘Yıllardır değişen bir şey yok Trabzonspor’da’

Angela Merkel çağrı yaptı

Gündem 18 Mayıs 2015
282

Almanya Başbakanı Angela Merkel yaklaşık 11 bin kişinin öldüğü Ebola salgınının akabinde, benzer felaketlerin engellenmesi için küresel bir plan devreye sokulması çağrısı yaptı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Cenevre ilinde yapılan gelen kurul toplantısının açılışında konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Batı Afrika’da yaşanan Ebola felaketi, kriz pozisyonlarında milletlerarası anlamda harekete geçilmesine ne denli acil şekilde ihtiyaç duyulduğunu acı bir şekilde göstermiştir” dedi.

194 üye ülkeden siyasetçilerin ve bilim insanlarının katıldığı genel kurulda söz alan Merkel, geçen dünya ülkelerinin tehlikeli virüs ve bakterileri engellemek için acil olarak daha tesir bir mücadeleye girişmesi gerektiğine işaret etti. Son devirde Liberya’nın Ebola’dan arındığı yönünde başarı haberleri kaydedilse de Merkel, “Diğer yandan mücadele, lakin bir akabindeki kriz için yeterli hazırlığı yaptığımız zaman kazanılmış olacaktır” dedi.

Merkel bunun için DSÖ kapsamında bir dizi reforma gidilmesine ve bu reformlar sayesinde DSÖ’nün kurulacak şubelerle felaket pozisyonlarında her kıtada net ve açık bir eylem planına sahip olmasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Federal Sağlık Bakanı Hermann Gröhe de bu sayede DSÖ’nün salgın pozisyonlarında “ihtiyaç halinde uzmanları hızlı bir şekilde salgın bölgelerine gönderebileceğini ve yardım görevlilerinin koordinasyonunu sağlayacağını” kaydetti. Ayrıca gerekli maddi kaynağın sağlanması için bir kriz fonuna ihtiyaç duyulduğunun da altı çizildi.

Merkel ayrıyeten G7 ülkeleri devir başkanlığını yürüten Almanya’nın Ebola’yla mücadelenin yanı sıra özellikle yoksulluk nedeniyle salgına dönüşen tropikal hastalıklara karşı mücadeleyi de kendisine hedef olarak belirlediğini vurguladı. Merkel doğru ilaçlarla iyileşme şansı olan 1 milyar 400 milyon insanın bu tür hastalıklardan muzdarip olmasının kabul edilemeyeceğini belirtti.

Merkel antibiyotiğe direnç konusuna da dikkat çekti ve Almanya’nın bu konuda da adımlar atmaya hazırlandığını belirtti. DSÖ’nün verilerine göre her yıl yaklaşık 700 bin kişi antibiyotiğe karşı direnç geliştiren bakterilerin neden olduğu hastalıklar nedeniyle hayatını yitiriyor.

©

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: