IŞİD’e Türkmen operasyonu

Özgecan Aslan’ın katili öldürüldü mü?

Ağız kokusundan kurtulmak için önemli tavsiyeler

İnternet ucuzluyor!

Anaokulları fiyatları dudak uçuklatıyor

Eğitim 27 Nisan 2015
320

Özel okullar önümüzdeki eğitim öğretim yılı ücretlerini izaha başladı. Anaokulu ücretleri 8 bin’den başlarken, liselerde bu rakam 30 bin TL’yi aşıyor. Ara sınıf ücretlerine de enflasyon oranı eklendikten akabinde en fazla yüzde 5 zam yapılabilecek. Ayrıca özel okullar sadece yüzde 100 ücretsiz talebe okutabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’DEN ZAMLARA MÜDAHALE

Milli Eğitim Bakanlığı, yaptığı değişiklikle özel okulda okuyan ara sınıf talebelerinin zam oranları hesaplanırken, bir önceki yıl ilan edilen eğitim ücretinin enflasyon oranı eklendikten akabinde en fazla yüzde 5’i kadar olacağını dedi. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci imzasıyla 2015 Ocak ayında illere gönderilen yazıda, özel okullara ‘enflasyon uyarısı’ yapıldı.

Yazıda ara sınıfların eğitim ücretleri ile ilgili, 2014 Temmuz ayında Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle getirilen, “Okulların ara sınıflarının eğitim ücreti, bir önceki eğitim öğretim senesinde ilan edilen eğitim ücretine (Y.İ,ÜFE+TÜFE)/2 oranına, en fazla 5 oranında artış yapılarak belirlenir” hükmü hatırlatıldı. Ücret artış oranlarında yönetmelik hükümlerine uygun hareket edilmesi gerektiği vurgulandı. Enflasyonun yüzde 5 olması öngörülerek, örnek bir hesaplama modeline de yer verilen yazıda, özel okulun ilan ettiği ücret 10 bin TL ise yüzde 5’lik enflasyon farkı ve en fazla yüzde 5 zam yapılması gerektiği, bu pozisyonda da özel okul ücretinin en fazla 11 bin TL olabileceği açıklandı. Lakin bunun için veli ile okul arasında yazılı bir mukavelename olması şart. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Eş Başkanı Cem Gülan’ın verdiği bilgiye göre, ‘Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 53. maddesine göre okullar ilkokul 1, ortaokul 1, lise hazırlık veya hazırlık sınıfı yoksa lise 1’inci sınıfların ücretlerini belirlemekte serbest. Bakanlığın yaptığı uyarı okulların ara sınıflarında eğitim alacak talebeler için geçerli.

SADECE YÜZDE 100 ÜCRETSİZ ÖĞRENCİ ALINABİLECEK

Diğer yandan Cem Gülan’ın dikkat çektiği bir diğer nokta ise özel okullarda ücretsiz okutulan talebelerle ilgili yapılan değişiklik. Ücretsiz talebe okutma oranının geçen yıllarda yüzde 25, 50, 75 ve 100 olmak üzere türlü oranlarda kurum tarafından belirlenebildiğini anlatan Gülan, bu yıl okulların sadece yüzde 100 ücretsiz talebe alabileceğini dedi. Bu pozisyonda ücretsiz okutulan bazı talebelerin bu hakkını kaybetme tehlikesi olduğuna da dikkat çekti. Lakin öğrenimi süresince burslu olarak eğitim alan talebeler başarısı devam ettiği sürece bu haktan yararlanacak. Herhangi bir şekilde kurumdan ayrılan burslu talebelerden öğrenim gördüğü süre için ücret talep edilmeyecek.

Çocuğu okulla tanışacak velilerin arayışı sürerken, kurumlar da yeni kayıt ücretlerini izaha başladı. Mayıs ayı sonuna kadar izahlar ise bir önceki yıl uyguladığı miktar üstünden kayıt yapmak zorunda kalacak. Önümüzdeki yıl çocuğu anaokuluna gidecek velilerin ise en az 8 bin TL’yi gözden çıkarması lazım. Liselerde ise bu rakam 30 bin TL’yi aşıyor. İlkokul ve ortaokullarda da ücretler 10 bin ile 38 bin TL arasında değişiyor. Bunların bazılarına yemek, eğitsel tesirlikler ile KDV oranları dahil olurken bazılarında değil. Yemek ücretleri için de en az 3 bin TL bütçe ayırmak şart oldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Bremen’de Türk ezgileri

Bremen’de Türk ezgileri

5 Mayıs 2015
321
Kar geri döndü

Kar geri döndü

12 Ocak 2015
335

%d blogcu bunu beğendi: