Spor denince akla Galatasaray gelir

YAŞ gündeminde bedelli askerlik de var!

Bosnalı 5 şehitin cenazesi defnedildi

Başarılı öğrencilere hediye sürprizi

Amerika’da işsizlik rekor seviyede

Gündem 11 Haziran 2015
369

Amerika Birleşik Devletleri’de işsizlik aylığına geçen hafta ilk kez başvuranların rakamı 279 binle beklentiyi aştı. 

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın bugün açıklanan verilerine göre, geçen hafta ilk kez işsizlik aylığı talebinde bulunanların rakamı önceki haftaya oranla 2 bin kişi artarak 279 bin olarak gerçekleşti. Son haftalarda 270 bin ve üstünde seyreden veriye ilişkin piyasa beklentisi ise 276 bin düzeyinde olduğu biliniyor.

Bunun dışında, bir önceki haftaya ilişkin başvuru rakamları 276 binden 277 bine revize edildiği görüldü.

Veriler, ayrıyeten daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama işsizlik aylığı başvurularının 3 bin 750 kişilik artışla 278 bin 750’e yükseldiğine dikkat çekti. Süregelen işsizlik başvuruları ise önceki haftaya kıyasla 69 bin kişi artarak, 2 milyon 265 bine yükseldi. 

Ekonomistler, beklentilerin üstünde gelen işsizlik aylığı başvurularının son 14 haftadır eşik seviye olarak kabul edilen 300 binin altında kaldığına dikkati çekerek, istihdam alanındaki iyileşmenin devam ettiği görüldü. 

Amerika Birleşik Devletleri’de bu haftanın başında açıklanan JOLTS Açık İş Sayısı 5,38 milyonla son 15 senenin en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti. Bununla beraber, tarım dışı istihdam da mayısta 280 binle beklentiyi aşarak son 5 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. 

Uzmanlar, güçlenen istihdamın Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışına bu yıl içinde başlama olasılığını artırdığına dikkat çekiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: