Selin Şekerci: ‘En önemli şey zeki olması’

Galatasaray zor kurtuldu!

Ordu yeni hastanesine kavuşacak

Üçüzler zor durumda

Altına kaçıran arkadaşını da kaçırıyor

Sağlık 26 Kasım 2016
416
Pek çoğu söylemekten kaçınsa da idrar kaçırma yaygın görülen bir durumdur. Her 3 kadından 1’inde bu durum sorun yaratacak, yani yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek düzeye ulaşır. İdrar kaçırma sorununun aslında yüksek tansiyon, depresyon, şeker hastalığı, astım-bronşit gibi kronik hastalıklardan daha yaygın görüldüğünü söyleyen Liv Hospital Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci kadınlarda görülen idrar kaçırmanın tedavisini anlattı.
Prof. Dr. Muammer Kendirci, idrar kaçırmanın sosyal hayata olan olumsuz etkilerini anlattı

Prof. Dr. Muammer Kendirci, idrar kaçırmanın sosyal hayata olan olumsuz etkilerini anlattı

 
Yaşam biçimi ve beslenmenin etkisi nedir?
Fazla kilolu ya da obez olmak, kronik kabızlığa yol açan beslenme biçimi, az su içmek, fazla tuz kullanmak, düzenli egzersiz yapmamak, kronik sigara kullanmak idrar kaçırma bozukluğuna yol açabilir veya şiddetini artırabilir. Bu faktörlerin düzeltilmesi idrar kontrolünün sağlanmasına katkıda bulunur.
Nasıl bir tedavi uygulanıyor?
İdrar kaçırma bozukluğunun tipine bağlı olarak ilaç tedavilerinden hastalar yarar görebilir. Özellikle sıkışmaya bağlı idrar kaçırmada ilaç tedavileri etkili seçeneklerden birisidir. Bunlar genellikle hastaların yüzde 50’sinde mesanede idrarın arzu edilen miktarda birikmesini sağlayarak idrara çıkma sıklığını azaltır, sıkışma hissini önemli ölçüde düşürür, idrar kaçırma yakınmalarını azaltabilir. Bu tip ilaçların bazı yan etkileri olabileceği ve başka amaçla kullanılan bazı ilaçlarla olumsuz şekilde etkileşebileceği için mutlaka bir ürolog tarafından kullanımı önerilmelidir.
Cerrahi tedavisi var mı?
İdrar kaçırma bozukluğunun ameliyatla de tedavisi mümkün. Hastanın idrar kaçırma tipi, kaçırma şiddeti, bu duruma yol açan anatomik bozukluklar, hastanın yaşı, eşlik eden hastalıklar yapılacak ameliyatın şekline karar vermede önemlidir. Sıkışma tipi idrar kaçırması olanlarda, artık ağızdan ilaç kullanmak işe yaramaz hale geldiğinde 15 dakikalık bir müdahaleyle mesaneye botoks uygulanarak kaçırma kontrol altına alınabilir. Öksürme-aksırma, gülme, hapşırma gibi durumlarda görülen idrar kaçırmada, uygun hastalarda genellikle vajinadan, kapalı yöntemlerle tedavi tercih edilir. Burada amaç idrar kaçırmayı engelleyecek desteği sağlamaktır. İdrar kesesinde belirgin sarkma olmayan hastalarda genellikle 15-20 dakikalık bir ameliyatla, günübirlik yatışla sorun kalıcı olarak çözülebilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir ve ameliyatın etkisini ilk idrarla birlikte hissedilebilir. Bu tür girişimlerin başarı oranları ve hasta tatmini yüksek düzeydedir. İdrar kesesinde ve pelvik organlarda belirgin sarkıklığı olan hastalarda ise ya vajinadan uygulanabilen kapalı yöntemlerle ya da batından endoskopik yöntemlerle sorun giderilebilir.
idrar kaçırma
İDRAR KAÇIRMA YAŞAM KALİTESİNİ CİDDİ ŞEKİLDE BOZAR
Her yaş kadında ortaya çıkabilen idrar kaçırma sosyal hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Hastalar, tüm yaşantısını idrar kaçırabileceği ihtimaline göre belirlemek durumunda kalıyor. İdrar kaçırma korkusuyla evden çıkmamayı tercih ediyor, sosyal ortamlara fazla giremiyor, gideceği yerlerde tuvalet bulamama endişesi taşıyor, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınıyor. İdrar kaçıracağı endişesiyle sıvı tüketimini kısıtladığı için, buna bağlı bazı sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyorlar.
İDRAR KAÇIRMAYI AZALTABİLECEK ALTIN KURALLAR
  • Yeterince su için
  • İhtiyacınız kadar tuz tüketin.
  • İçtiğiniz kahve ve çay miktarına dikkat edin.
  • Sigarayı bırakın.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Kilonuz fazlaysa ideal kilonuza inmeye çalışın.
  • Kabızlığı engellemek için lifli beslenin.
  • Soğuk havalara dikkat edin.
  • İdrar yakınmalarınızı ciddiye alın, kronikleşmesine izin vermeyin.
  • İdrar alışkanlıklarınızın doğruluğunu sorgulayın, gerekirse bir ürologdan yardım alın.
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
Paralel hastanelere kilit vuruldu

Paralel hastanelere kilit vuruldu

11 Aralık 2015
907
3 yaşında kansere yakalandı!

3 yaşında kansere yakalandı!

9 Aralık 2015
563
Hastanede yangın paniği

Hastanede yangın paniği

26 Temmuz 2015
472
Bu mantarlara dikkat edin!

Bu mantarlara dikkat edin!

8 Temmuz 2015
453

%d blogcu bunu beğendi: