Diyabet hastaları daha dikkatli olmalı!

Sherlock Holmes ödüle doymuyor

Flaş futbolda “yerli kuralı” açıklandı

‘Trafik Güvenliği Haftası’ coşkuyla kutlandı

Almanya’da Müslümanlara yeni haklar geliyor

Gündem 13 Mayıs 2015
370

Almanya’nın güneybatısındaki 11 milyon nüfuslu Baden Württemberg (BW) eyalet hükümeti, Müslümanlara yeni haklar verilmesi için çalışma başlattığı ifade edildi. Federal Anayasa Mahkemesi’nin bu senenin Ocak ayında okullarda başörtüsü yasağını kaldırmasının akabinde Kuzey Ren Vestfalya’da da bu kuralın nasıl uygulanacağı ile ilgili tartışmaların sürdüğü bilgisi elimize ulaştı.

OLUMLU KARŞILANDI

BW’de her dört kişiden birinin göçmen kökenli olması, yaşayan 500 bin civarında Türk yurttaşıyla toplam 600 bin civarında Müslümana yeni haklar verilmesinin planlanması olumlu şekilde seyrediyor. Eyalet Türk Toplumu Başkanı Gökay Sofuoğlu, “Bugüne kadar çıkan yasalar, kararlar göçmenlerin aleyhine işliyordu. Müslümanlara yeni hakların tanınması, eyaletin kurslar hususunda değişikliğe gitmesi hepimizi sevindirdi.” dedi. Yeni uygulamayla Müslümanlara dini bayram ve özel günlerde ibadet izni verilmesi düşünülüyor.

ELEŞTİRİ BAŞLADI

İşverenler ise yeni uygulamaya pek sıcak bakmadı; şimdiden eleştiriler başladı. Müslümanların üç büyük bayramında ibadet yerlerini ziyaret etmeleri için iş verenlerin izin vermeleri lazım. Eyalet Uyum Bakanı Bilkay Öney bugün eyalet meclisinde Müslümanlara yönelik yeni hakların uygulamaya geçmesi için toplantıda konuşma yapacak. Dini bayramlar için izin basitliği talebeler için de geçerli olacak.

TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

SPD ve Yeşiller koalisyon hükumeti mahkemenin kararını geciktirmeden aynen uygulayacağını açıklamış ve bunun hazırlıklarına hemen başlamıştı. Mahkemenin yasağı kaldıran bildirgesinde ‘yasak özel pozisyonlarda mesela okul huzurunun bozulması pozisyonunda okul tarafından uygulanabilir’ ifadesine itirazlar yükselmeye başladı.

ÇEKİNCELER DİLE GETİRİLDİ

Pazartesi günü bu konuda mecliste eğitim komisyonuna davet edilen hukukçu bilirkişiler bu noktada ümitli olduklarını izah etseler de öğretmenler bu noktadaki çekincelerini dediler. Öğretmenler başörtülü bir öğretmenin okuldaki huzuru ne zaman bozmuş olacağı hususunda başların karışık olduğunu ve bunun keyfi uygulamalara kapı aralayacağını ifade ettiler. Bu ifadenin muğlak olduğunu müddea eden öğretmenler kararın okullara bırakılarak sorumluluktan kaçıldığını düşünüyor. Okullara bu kararın bırakılmasının zararlı olacağına dikkat çeken başka bir düşüncede okullar arası uygulama farklarının oluşacağına dikkat çekiyorlar.

GÖRÜŞMELER DEVAM EDECEK

Bu fikirleri savunan öğretmenler yasada bu konuda daha somut ifadeler olmasını talep ediyorlar. Eğitimciler sendikası da bu konuda öğretmenlere destek vererek ‘özel’ pozisyon kararının okullara bırakılmasının onları zor pozisyonda bırakacağını düşünüyor. Konu bu hafta içinde meclis eğitim komisyonunda görüşülmeye devam edecek. Anayasa Mahkemesi kararında Hırıstiyan inancının okullarda öncelikli ve ayrıcalıklı olmasını anayasaya aykırı bulmuştu. KRV hükimeti de buna uygun olarak kendi eğitim yasasında değişiklik yapacak.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: