Kazayla şişlediği arkadaşını öldürdü

Evlerde büyük tehlike! Radon gazı alarmı verildi

Mescid-i Aksa Saldırısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sert tepki

Uluabat’a ziyaretçi akını

Alevilerin öldürülmesine büyük tepki

Gündem 30 Nisan 2015
315

Tunceli’de Suriye’de yaşayan Alevilere yönelik saldırılar ve cinayetler, yürüyüşle protesto edildiği görüldü.Düzenlenen yürüyüşte protestoya katılanlar öldürülen Aleviler için dualar okuyup, mum yaktı.

Suriye’nin türlü illerinde son günlerde Alevilerin, terörist gruplar tarafından öldürülmesi üstüne Tunceli’de Tunceli Halkı adı altında toplanan yaklaşık bin kişi, saldırıları yürüyüş ve basın izahıyla protesto etti. Sanat Sokak üstünde toplanan ve aralarında Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili adayları Saniye Barut, Kemal Atimış’ın da bulunduğu protestocular, Ak Parti hükümeti ile Suriye’deki İslamcı örgütler aleyhine sloganlar atarak Seyit Rıza Meydanı’na yürüdü. Tunceli Halkı adına basın izahını okuyan Serkan Sarıateş, Suriye’deki Alevi katliamlarına sesiz kalan sol ve sosyalist grupları eleştirerek, şunları dedi: “Son 4 yıldır emperyalist güçlerin desteğiyle Suriye’de katliamlar gerçekleştiren İslam terörü çirkin yüzünü tekrar göstermiştir. Dün Lazkiye’de, Şam’da, Hama’da, Humus’ta ve Suriye’nin birçok bölgesinde başta Aleviler olmak üzere Hıristiyan, Şiiler ve seküler yaşamı savunan tüm kesimlere karşı gerçekleştirilmiş katliamlara bugün İştebrak’ta yeni bir katliam daha eklenmiştir. Bu katliamların sorumluları da daha öncekilerde olduğu gibi Ak Parti denetimi ve korumasındaki MİT’e ait TIR’larla taşınan lojistik malzemeler ile bir tekbirci terördür. Ortaçağ gericiliğinin en ilkel ve gaddar halini temsil eden tekfirci terör, vücut tespit ettiği her coğrafyada insani tüm değerleri yok etmektedir. Bu vahşet şebekesinin temsil ettiği akıl, geçen gün Kerbela’da, Çaldıran’da, Dersim’de, Sivas’ta, Maraş’ta, Lazkiye’de bugün Suriye’de ve Ortadoğu’da boy göstermiştir. Binlerce yıllık mazlumiyeti temsil eden Alevilik ve Aleviler, adeta tüm bu katliamlara karşı sessiz kalmış komşularının kurbanı olmuşlardır. Alevi toplumu bugünde Alevi katliamına sessiz kalan kesimlerin bu sessizliği karşısında tanımlanamaz bir şaşkınlık yaşamaktadır. Aleviler başta sosyalist, yurtsever, ilerici çevrelerin, geçen gün Suriye’de ayni tekfirci teröristlerin gerçekleştirmiş olduğu katliamlara yönelik göstermiş olduğu haklı hassasiyet ve tepkiyi söz konusu Alevi katliamı olunca göstermiyor olması şaşkınlıkla izlenmektedir. Alevi şehri Dersim’de tekrar haykırıyoruz. Suriye’de İslam terörünün hedefinde yer alan başta Aleviler olmak üzere bütün halkların tek başına olmadıklarını bilinmesini isteriz.”

Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Ali Bul, Suriye’deki Alevi katliamlarını kınadığını belirterek, “Suriye’de mazlum halklar katledilirken bütün geçen dünyanın seyirci kalması kabul edilemez. Kürtler, Ezidiler, Aleviler her gün katliama uğruyor. Bizler bu katliamlara karşı ne lazımsa yapmaya hazırız. Mazlum Alevi halkı yüzyıllardır katliamlara maruz kalırken özellikle Türkiye devletinin ve diğer ülkelerin sesiz kalması kabul edilemez. Biz hem parti hem Dersim halkı olarak Alevi halkının yanında olduğumuzu belirtiyoruz” dedi.

Daha akabinde Alevi dedesi Suriye Alevileri için dua okudu. Protestocular, Suriye’de öldürülen Aleviler anısına Seyit Rıza Heykeli önünde mum yaktıktan akabinde dağıldığı öğrenildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: