Trabzonspor Uğur Demirok’la sözleşme imzaladı

Türk Bilardoculardan 10’luk

Komiser yardımcısı gözaltına alındı

Hanadija Omanovic Trakya Üniversitesi’ni unutmadı

ALES başvuruları bitiyor

Eğitim 26 Mart 2015
264

Merakla beklenen 2015 ALES başvuru dönemi başladı ve artık başvurularda son haftaya girildi. ALES başvuru dönemi 31 Mart saat 23:59′ta sona ereceği biliniyor. Başvuru yapacakalar ÖSYM’nin AİS yani Aday İşlemleri Sistemi’nden (https://ais.osym.gov.tr/) yapabilecek.

80’LERDE ÇOCUK OLMAK FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYLARININ İLGİNÇ AFİŞLERİ FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

TÜRK MUTFAĞININ EN LEZZETLİ YEMEKLERİ FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYIN

ÖSYM YAPTIĞI DUYURU ŞÖYLE

Konuyla ilgili ÖSYM’nin yaptığı açıklama şöyle: “78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, ÖSYM tarafından yapılacak Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) girmek zorunludur.

Türkiye’de bir lisansüstü eğitimi programında öğrenim görmek isteyenler de ALES’e girmek zorundadırlar.

Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla veya kamu kurum ve kuruluşlar adına lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. ALES’e yabancı uyruklular da girebilecektir.

Sınava başvurmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna başvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı yapılmayacaktır. Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: