Windows 10 görücüye çıktı !

Lösemi hastası için Türkiye’de yardım kampanyası

Şişli’de silahlı saldırı !

Maden faciasında 7 gözaltı

Aksaray’a 50 bin liralık halı

Gündem 28 Nisan 2015
229

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın zeminini süsleyecek halılardan ikisi, Kütahya’nın Simav beldesinde 18 kadın tarafından 3 ayda dokundu.

Simav’a bağlı Naşa beldesinde dokunan biri 85, diğeri 59 metrekarelik 2 adet yün halı, tezgahtan indirildikten akabinde beldede bu kapasitede yıkama tesisi olmadığı için Niğde’nin Aksaray beldesine bağlı Sultanhanı beldesine gönderildi.

Halıları sipariş üstüne dokutan 35 yıllık halıcı Tahir Çetin (47), iki adet halı için 18 kadına 50 bin TL civarında işçilik ücreti ödendiğini bildirdi. Devasa büyüklükteki el halılarının siparişini Uşak’ta bulunan bir firma aracılığıyla aldıklarını ifade eden Çetin, “Sözümüzde durduk. Mesleğinde uzman 18 ev hanımı tarafından 3 aylık bir süreçte el emeği göz nuru dökülerek dokunan halılara bir de Simav sevgisi eklendi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan güle güle kullansın diye özen gösterdik” dedi.

Dokunan el halılarını tezgahtan indirdikten akabinde Naşa beldesinde halka göstermek maksadıyla bir gün sergilediklerini ifade eden Çetin, “Bir zamanlar el halısı dokuması ile ünlü Simav’da günümüzde artık el halısı dokuyan insan rakamı azaldı. Böylesine devasa boyutlu el halısı dokuyan, Türkiye’de çok az bir yer var. Simav bunlardan birisi. Bu yüzden sipariş bize verildi. Biz de yüzümüzün akıyla halıları gününde teslim ettik. Yıkamak için de beldemizde böyle devasa bir tesis olmadığı için el halılarını Niğde’nin Aksaray beldesine bağlı Sultanhanı beldesine gönderdik. Sergileme esnasında başta ben olmak üzere pek çok yurttaş hatıra fotoğrafı çektirdi. Köşkün halılarının Simav’dan dokunmasından çok mutluyuz” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Biri gümrükçüyü izliyor!

Biri gümrükçüyü izliyor!

11 Kasım 2014
245
Güzellik elçisi Sinem

Güzellik elçisi Sinem

9 Aralık 2014
374
İlkokulda patlama

İlkokulda patlama

16 Kasım 2014
295

%d blogcu bunu beğendi: