Burak Yılmaz’ın sakatlığı ciddi mi ?

Galatasaray zorlu Bursa deplasmanında

iPhone büyük merak uyandırıyor

Uzaylıya ateş açtı!

Ahmet Davutoğlu’dan flaş din dersi açıklaması

Genel 8 Kasım 2014
272

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 4. Uluslararası Hacıbektaş Aşure günü’nde yaptığı konuşmasında, “Eğer herhangi bir din bu derslerle tahkir ediliyorsa, kötüleniyorsa bu dersleri kaldıralım. O anda nefret kültürü doğar. Ben istiyorum ki her Sünni, Alevi, Bektaşi okusun. Bunu da açık yüreklilikle tartışalım” dedi.

Başbakan Davutoğlu, “Farklı inançlara sahip olan herkese saygı duymamız gerekir. Ben Başbakanlık görevini alırken, köken itibari ile pirlerden gelen bir Sünni bir aileden geliyorum. Ama başbakanlık yaparken Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanıyım. Tüm vatandaşlarımıza ayrım yapmadan hareket etmek zorundayım. Politika belirlerken, hükmederken, konuşurken kendi etnik kimliğini ve mezhebini unutarak hareket etmeli. Bizim geleneğimiz birçok farklı kültürün iç içe yaşadığı gelenektir.

Modern toplumda da biz sadece vatandaşlarımızı hiçbir ayrımı görmeden hareket ederiz. Hacıbektaş’ta bunun garantisini veririz. Bir yerde huzursuzluk mu var, biri tehdit altında mı o gece benim gözüme uyku girmemesi lazım. Benim için nasılsa bütün yöneticilerimiz için de aynıdır.

Beraber çözeceğimiz sorunlar varsa beraber çözeceğiz. Hiçbir problemin üstünü örtmeyeceğiz. Alevi dostlarımıza bütün alevi geleneklerini yazılı kültürü arttırıp yeni nesile tanıtmak lazım. Alevilik bu toprağın asli unsurudur. Tanıtmak lazım ki başkaları bu geleneğin üzerinden Ali’siz, Hüseyin’siz bazı çizgilere kaymasınlar.

Eğer herhangi bir din bu derslerle tahkir ediliyorsa, kötüleniyorsa bu dersleri kaldıralım. O anda nefret kültürü doğar. Ben istiyorum ki her Sünni Alevi Bektaşı okusun. Bunu da açık yüreklilikle tartışalım. Tabuları yıkalım zihnimizde. Aleviliğin bütün temel kavramlarını anlamaya gayret ettim. O kavramlar hepimizin kavramları. Ama bir tahkir varsa öteleme varsa önce ben bundan sorumlu kardeşiniz olarak söylüyorum. Önce ben müdahale edeceğim.

AİHM’in aldığı kararlar olmasa da herhangi bir kurum, başka bir mezhebi tahkir ediyorsa büyük bir cürüm işlemiştir. Bizim AİHM’den karar almaya ihtiyacımız yok. Burada bunları konuşmaya hazırız. Din Kültürü dersine 103 sayfalık Alevi konusu eklendi. Yanlışsa değiştirelim. Eksikse tamamlayalım. Karşıtlık cahillik ile başlıyor. Kategorize etmek cehaletin en kaba halidir.

O Acı hatıralar yüreğimizi yakıyor. Onun için Madımak otelini kamulaştırdık. Daha da yaşayan bir müze haline getirebiliriz. Ne alevi ne Sünni asırlarca bir arada yaşadılar. Acıları yaşatan bir şey olmaksızın neler yapmamız gerektiğini konuşalım.

Siz davet ettikçe her aşurede Hacıbektaş Veli’de olacağım. İnşallah Hacı Bektaş-ı Veli ve Konya’da Mevlana’nın türbesine girişte para alınmayacak” diye konuştu.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir

%d blogcu bunu beğendi: