Türk Kızılayı’nın ‘İyilik Yürüyüşü’ne ilgi büyük

Pompalıyla vurup kaçtılar!

Beyin kanaması geçiren liseli hayatını kaybetti

Galatasaray’lı Bruma artık Real Socıedad’ta

Ahmet Davutoğlu, Düsseldorf’da açılış yaptı

Gündem 3 Mayıs 2015
369

Ahmet Davutoğlu Almanya’da açılış yaptı. Dortmund’da Avrupalı Türkler ile buluşmak için bugün Almanya’ya gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Düsseldorf’ta başkonsolosluk binasının açılışını yaptı.

2012 senesinde satın alınan ve dekorasyonu bir süre önce tamamlanan dört katlı konsolos binasının açılış kurdelesini, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye Devleti Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür, Düsseldorf Anail Belediye Başkanı Thomas Geisel, Volkan Bozkır ve İsmet Yılmaz beraber kesti.

Konsolosluk binasının Anadolu adlı salonunda yapılan açılış töreninde ilk olarak Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temür konuşma yaparken, akabinde Düsseldorf Anail Belediye Başkanı Thomas Geisel (konuşmasına Türkçe merhaba diyerek başladı), Dışişleri Bakanı Ömer Çavuşoğlu birer konuşma yaptı. Tören dolayısıyla Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft, Düsseldorf Başkonsolosluğu’nun yeni binasının satın alımından büyük gayretleri olan ve şimdi Eritre Büyükelçisi olan Fırat Sunel ve bir çok dernek temsilcileri de hazır bulundu.

YENİ BAŞLANGIÇ/p>

Konsolosluk binasının açılış töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Açılışlar güzeldir yeni başlangıçlardır. Ama yurtdışında yaşayan yurttaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak üzereyse bu daha anlamlıdır” dedi

Davutoğlu, şu şekilde devam etti: “Almanya ile Türkiye arasında güçlü ekonomik tarihi kültürel ilişkiler vardır, ama bu ilişkilerin en önemli yanı Almanya’da yaşayan 3,5 milyonu aşkın yurttaşlarımız. Bunların 1,5 milyon gibi önemli bir kısmı da KRV eyaletinde ve Düsseldorf’ta yaşamakta. Dışişleri bakanı olduğum devirlerde en fazla önem verdiğim meselelerden birisi yurtdışındaki temsil binalarımızın en iyi şartlara getirilmiş olmasıdır. Ülkeler, yurt dışındaki yurttaşlarına verdikleri hizmetler sahip oldukları temsilciliklerinin fiziki ve hizmet kalitesi ile değerlendirilirler. T.C. Devleti son devirde gerçekleştirdiği büyük ekonomik atılımlar ve bununla eş zamanlı olarak ortaya konan aktif dış politikayla geçen dünyada büyük bir genişleme yaşadı. Yurtdışında temsilcilik sayımız 166 dan 228’e çıkarıldı ve geçen dünyada en fazla temsil edilen 7. ülke konumuna geldik. Temsil kalitesi anlamında en öncelikli ülke doğal olarak Almanya oldu. Bir kaç sene önce Berlin Büyükelçiliğimizi açtığımızda örnek bir temsilciliği hizmete sokmanın gururunu yaşadık. Berlin Büyükelçiliğimiz dışında diğer temsilciliklerimize başkonsolosluklarımızdan üç şey istemiştim: Fiziki mekanların güzelleşmesi, yurttaşlarla ilişkide yeni bir zihniyet ve doğrudan ilişki her sorunuyla yakından ilgilenme, üçüncü olarak da hizmet sürelerinin kısaltılması, en aza indirgenmesi yani teknolojiden yoğun olarak yararlanması”.

Dış temsilciliklerde yeniliklere gittiklerini dile getiren Davutoğlu, “Düsseldorf binamızdan akabinde Hamburg ve Stuttgart binaları da tadilattan akabinde hizmete girecek.

Mainz’daki yeni binada iki ay içinde inşaat uğraşları başlıyor. Nürnberg, Köln, ve Münster’de arsa satın aldık. Frankfurt’ta yeni bina kiraladık. Şu an Almanya’da uğraşlarımız bu çerçeveden baktığımızda yoğun olarak yürütülüyor. KRV’de 4 başkonsolosluk var ve Düsseldorf Başkonsolosluğu 280 bin yurttaşımıza hizmet veren en yoğun konsolosluklardan biri. Bu mekanın ülkemizin gücüne uygun bir şekilde düzenleme yapan arkadaşları tebrik ediyorum” diye devam etti.

Yeni binanın alımı ve tamamlanmasında desteği olan Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Geissel’e de, “Gösterdiği basitlıklerden ötürü ülkem adına yurttaşlar adına çok teşekkür ediyorum. Düsseldorf Almanya gibi çok kültürlü bir şehir takdirle dinledim yabancı hasımlığına karşı vurguladığı hususlar bizim için teminat mahiyetindedir” sözleriyle teşekkür etti.

Davutoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Çünkü Avrupa kıtasında ortak en büyük tehlike yabancı hasımlığıdır. En büyük dinsel mezhebi veya etnik olarak ötekileştirme çabalarıdır. Avrupa’da bu anlamda Ayakta tutmamız gereken temel değer insan onur ve âlemin dini kültürel mezhebi inancını yaşayabileceği ortamı sağlamaktır. Yaşanan gerçekler gösteriyor ki artık yurttaşlarımız burada çoğu da alman yurttaşı olarak kökleştiler. 3.4. nesille iki kimliği bir arada buluşturan bir niteliğe kavuştular. Bugün Almanya’da sadece işçi olarak değil işveren olarak çok ciddi bir güce sahip oldular. 45 milyarlık ciro 400 bin kişinin istihdam edildiği, iş yerleriyle ekonomiye büyük katkısı olan ciddi bir güç oldular. Bu anlamda bu mevcudiyete hizmet için mekanlarımızı güçlendireceğiz hizmetlerimizi tesirleştireceğiz, yurttaşlarımıza yakın aynı zamanda da Alman yesirlilerle tam bir işbirliği içinde ilişkilerimi geliştireceğiz her zaman vurguluyoruz Türk milleti kendi kimliğini korumaya özen gösterir, ama nereye giderse gitsin en kısa zaman intibak eder. Bu anlamda katılım ve entegrasyon anlayışımız asimilasyon benzeri bir yaklaşımlara izin vermez. Lakin kültürel varlığımızı korumamız da entegrasyona bir engel teşkil etmez. aksine Avrupa kıtasını zenginleştiren Düsseldorf’un çoğulcuğuna katkı yapan unsur olur”.

OLDUKÇA MODERN BİNA

Düsseldorf’un Willstatterstr caddesi, 9 numarada bulunan dekorasyon uğraşlarının tamamlanmasının akabinde 20 nisan 2015 tarihinde hizmete giren konsolosluk binası, Mönchengladbach, Duisburg, Krefeld, Oberhausen, Mettmann gibi illerden gelen yaklaşık 280 bin Türk yurttaşına hizmet verecek. 20 yıl önce yapıldığı öğrenilen bina, dört bin metrekare kullanım alanı ile hizmet vermeye devam edecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün saat 17: 00’de Dortmund Wesfallen Halle Salonu’nda başlayacak olan mitingde, Avrupalı Türk yurttaşlarına hitap edeceği öğrenildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: