Diyarbakır Silvan’da patlama şoku

Mehmet Zeki Akdağ’a saygı gecesi düzenlenecek

Doktoru kurtarayım derken kendisi yaralandı

Galatasaray’da şok oyuncular antrenmana çıkmadı!

Ağrı piliyle sağlığına kavuştu

Sağlık 25 Mart 2015
274

Denizli Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Ercan Gürses tarafından ağrıları geçmeyen hastaya lokal anesteziyle ağrı pili takıldığı açıklandı. Takılan ağrı pili ile tedaviye dirençli ağrıların iyileştirilmesinin mümkün olduğunu belirten Prof. Dr. Ercan Gürses’in açıklaması şöyle: 

PİLİN YERLEŞTİRİLMESİ LOKAL ANESTEZİ İLE YAPILIYOR

“Tedavisi başarısız olan bel fıtığı, sinir yaralanmaları ya da omurgaya yerleştirilen protez ameliyatlarından sonra bazı hastalarda ağrı geçmediği gibi kimi zaman daha da artabilmektedir. Tekrarlanan ameliyatlar, ilaçlar, fizik tedavi, girişimsel ağrı tedavileri gibi yöntemler çare olmadığında sürekli ağrı çekmek hastanın fiziksel, sosyal ve psikolojik yaşamını olumsuz etkilemektedir. Böyle hastalarda ağrı pili (Spinalkordstimülatörü) uygulamaları ile ağrının ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır. Sadece gelişmiş merkezlerde uygulanan bu yöntem son 1 yıldır PAÜ Hastanesi Ağrı Kliniğinde de başarıyla uygulanmaktadır. Pilin yerleştirilmesi lokal anestezi ile radyolojik görüntüleme eşliğinde hasta ile sürekli iletişim kurularak yapılmaktadır. Ağrı pili omurgaya yerleştirilen elektrot ve cilt altına yerleştirilen pil olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Cilt altına yerleştirilmiş olan pil hasta tarafından dışarıdan kablosuz olarak programlanabilmekte ve tam olarak kapatılıp yeniden çalıştırılabilmektedir” diye ifade etti.

Takılan pil sayesinde ağrılardan kurtulan Mehmet Ergün işlemden sonra tüm ağrılarının geçtiğini ve uzun süre sonra rahat uyuyabildiğini belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: