Alexander Rybak taburcu oldu

Ali Toltar yerinde durmuyor

Galatasaray’da Prandelli’nin bileti kesildi

Engin Günaydın: ”Korkuyorum”

ABD’de skandal!

Gündem 11 Mayıs 2015
388

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2013 senesinde patlak veren “Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı skandalı” ile ilgili toplumun aldatıldığını ifade etti. Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’nin genel merkezinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Merkel, 2013 senesinde istihbarattan sorumlu bakan olarak görev yapan Ronald Pofalla’yı ve halefi Peter Altmaier’e destek çıktı.

TARTIŞILABİLİR

Altmeier ve Pofalla’nın “ellerindeki en iyi bilgilerle” işlerini düzgün olarak yaptıklarını dile getiren Merkel, “Kamuoyu önünde söyleyeceklerim bunlar. Detaylar Parlamento Kontrol Komitesi’nde tartışılabilir” dedi. Merkel, milletvekillerinin kendisini parlamentonun soruşturma komisyonuna NSA skandalıyla ilgili olarak davet etmesi pozisyonunda, “Parlamento Kontrol Komitesi’nin soracağı soruları yanıtlamaya hazır olduğunu” belirtti.

DURUM ZOR

Merkel hükümeti, 2013 senesinde patlak veren NSA skandalının akabinde toplumu önünde zor pozisyona düşmüştü. O devir İstihbarat Servislerinden Sorumlu Bakan Pofalla, gazetecilere konuyla ilgili olarak Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin kendilerine “casusluk yapmama anlaşması” önerdiğini söylemişti. 

GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

Alman “Süddeutsche” gazetesinin hafta sonu yayınladığı haberde, 2013 senesinde başbakanlık ile Beyaz Saray arasındaki e-mail görüşmelerinin ayrıntıları yayınlanarak aslında Amerika’nın o devirde böyle bir anlaşma önermediği söylendi. NSA’nın Fransız hükümetine, AB Komisyonu’na ve Avusturya’ya karşı yaptığı casusluk faaliyetlerinde, Almanya Federal Haber Alma Servisinin (BND) yardımcı olduğu müddeaları da gündemdeki yerini koruyor.

Etiketler:
Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: