Kosova Türkiye’de konsolosluk açıyor

Şöför çöp kamyonu presine sıkışarak can verdi

Bankamatik önlerine dikkat

Şimdi de midye kaçakçılığı başladı

ABD’de Baltimore olaylarının perde arkası

Gündem 29 Nisan 2015
251

Amerika Birleşik Devletleri’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Baltimore ilinde yaşanan vukaatlar geçen aylardaki en şiddetli eylemler arasında yer aldı.

Dükkanların yağmalanması, 15 binanın ateşe verilmesi, 202 kişinin tutuklanması, 15 polisin yaralanması ve Ulusal Muhafız birliklerinin müdahalesi ve son olarak sokağa çıkma yasağı…

Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu kıyısında yer alan Baltimore 1950 senesinde 950 bin nüfusla ülkenin en büyük altıncı iliydi. Şimdilerde ise 620 bine inen nüfusunun yüzde 63’unu siyahi yurttaşlar oluşturuyor.

Bölgedeki şiddet vukaatları polis müdahalesiyle hayatını kaybeden Freddie Gray isimli siyahi gencin oturduğu Sandtown-Winchester mahallesinde başladı. Bu mahallede yaşayan çalışma yaşındaki nüfusun yüzde 20’si işsiz, halkın yarısından fazlası ise yıllık 25 bin Dolar gelirin altında yani fakirlik sınırında yaşıyor. Baltimore’un doğu ve batı mahallerinde fakirlikle mücadele eden ve toplum tarafından dışlanan halk polisin sert müdahalelerine maruz kaldığı biliniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: