Bangladeş’e idam tepkisi

YAŞ gündeminde bedelli askerlik de var!

Uzayda 169 günlük ittifak

Erdoğan: ‘Sorumluluğunu kaldıramaz’

8 yaşında dünya üçüncüsü oldu

Gündem 7 Nisan 2015
268

Dünyanın birçok yerinden (Almanya, Fransa, Rusya, Estonya, Singapur, Japonya, Finlandiya, Letonya, Belçika, Litvanya, Hollanda gibi)  genç kemancıların katıldığı yarışmada Türkiye’yi Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretmen Lily Tchumburidze’nin yarı zamanlı öğrencisi olan Aydınlıkevler İlkokulu öğrencisi Laçin Akyol temsil ettiği belirtildi.

UMUT VAAT EDEN KEMANCI OLDU

8 yaşındaki küçük Laçin, yarışmada kendi kategorisinde 23 yarışmacıyı geride bırakarak dünya üçüncüsü olmayı başardı. Laçin ayrıca jürisinden de tam not alarak umut vaat eden kemancılar listesine girmeyi başardı.

BU SONUCU BEKLEMİYORDUK

Sekiz yaşındaki Laçin Akyol’un annesi keman sanatçısı Övül Akyol ve babası balet Mahmut Akyol, 2 aylık bir hazırlık dönemi ile yarışmaya katılan kızlarında derece beklemediklerini belirtti. Ayrıca sonucun sürpriz olduğunu belirttiler. Laçin’in anne ve babası, kızlarının küçük yaşlarından itibaren kemana ilgisinin olduğunu bu nedenle de yarı zamanlı olarak konservatuvara devam ettiğini iafade ettiler. 

2 AYDA HAZIRLANDI

Övül Akyol,konuyla ilgili şöyle konuştu: “Laçin yarışmaya 2 ayda hazırlandı. Tecrübe kazansın diye götürdük. Giderken dereceye girmesini beklemiyorduk. Fakat yarışmadaki performansı jürinin de dikkatini çekti. Eleme usulü yapılan yarışmanın sonucu açıklandığında Laçin’in dünya üçüncüsü olduğu açıklanınca biz de şaşırdık. Bu sonuç bizi çok sevindirdi, mutlu etti. Laçin’in bu yönde eğitimini sürdürmesi konusunda aile olarak destek vermeye devam edeceğiz” diye düşünceleri belirtti.

Ödül kazanan Laçin Akyol, ilk önemli yarışmada derece almasının kendisini de sevindirdiğini vurgulayarak, daha çok çalışarak uluslararası alanda solist kemancı olarak konser vermeyi hedeflediğini belirtti.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: