Sneijder Fenerbahçe’ye transfer olabilir!

Bombacıyı parmak izi yakalattı

Kanal D’nin yüzünü Kurtlar Vadisi güldürdü

Onurcan Piri Kayseri Erciyesspor’da

8 Türk’ü öldüren NSU davasında son gelişmeler

Gündem 29 Nisan 2015
341

Almanya’da, 8’i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasının görülmesine devam edildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’ndeki davanın 202. duruşmasında NSU terör örgütü üyeleri Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt ve Beate Zschaepe’nin arkadaşı Kay S. tanık olarak dinlendi.

Kay S, davanın baş sanığı Zschaepe ile 1980’li yılların sonunda tanıştığını dedi.

Eski Doğu Almanya’da (DDR) “tüm kötülüklerin Batı’da olduğunu” öğrendiğini, lakin DDR’nin çökmesinin akabinde aşırı sağ çevrede yer aldığını ifade eden Kay S, Zschaepe ve Mundlos’un bu çevrede yer aldıklarını kaydetti.

Aşırı sağcı çevrenin 1995’te daha da radikalleştiğini dile getiren tanık, Mundlos’un Hitler’in yardımcısı Rudolf Hess’e saygı göstermeye başladığını ifade etti.

Diğer NSU üyeleri ile ilgili düşüncelerini anlatan Kay S, Zschaepe’nin kendisine yardımcı olduğunu ve ile ilgili olumsuz bir şey söyleyemeyeceğini, Böhnhardt’ın ise düşüncesini paylaşmayan insanlara karşı çok agresif davrandığını aktardı.

Kay S, Böhardt’ın bir tavşanı canlı gömmüş olduğunu belirterek, “Onun oldukça sadist olduğunu düşünüyorum” kelimesini kullandı.

Mundlos ve Böhnhardt’ın 1996 senesinde kendisinden yasadışı bir vukaatda iftiracı şahitlik yapmasını istediklerini anlatan Kay S, neyi planladıklarını bilmemesine karşın buna olumlu yanıt verdiğini, Zschaepe’nin de bu teklif yapıldığında orada bulunduğunu kaydetti.

Kay S, NSU üyeleri ve davada terör örgütüne yardım ve yataklık etmekle suçlanan Ralf Wohlleben ile 1996 senesinde bir otoyolda bulunan üst geçide “sarı Davut Yıldızı, oyuncak bebek ve üstünde dikkat bomba var yazılı şilt” astıklarını anlattı.

Oyuncak bebeğin üstünde Böhnhardt’ın parmak izlerinin bulunmasından ötürü yargılandığı davada iftiracı şahitlik yaptığını ifade eden Kay S,  mahkemede söz konusu grubun bir eğlencede olduğunu dediğini kaydetti.

Mahkemede iftira dediğinden ötürü özür dileyen Kay S,  Wohlleben’in, 1998 senesinde izini yitiren NSU üçlüsü için para topladığını da belirtti.

Kay S’nin yaptığı bu izahlar dosyalarda yer almamasından ötürü özellikle Wohlleben’i sıkıntıya sokacağı yorumu yapıldı.

-“Susmak dayanılmaz hale geldi”

Diğer yandan, Münih Yüksek Mahkemesi’nde görevli psikolog Norbert Nedopil baş sanık Zschaepe hakkına bir rapor hazırladı.

Raporda, şimdiye kadar devam eden 2 yıllık yargı sürecinde hiç konuşmayan Zschaepe’nin susmanın kendisi için dayanılmaz hale geldiğini ifade ettiği kaydedildi.

Susmaktan dolayı Zschaepe’nin sağlığıyla şikayetlerinin arttığı vurgulanan raporda, bu strese bu kadar uzun bir müddette birçok kişinin dayanamayacağı açıklandı.

Raporda, Zschaepe’nin üstündeki bu baskının azaltılması önerildi. Avukatların ise Zschaepe’ye konuşmamayı tavsiye ettiği söylendi.

Daha önce Zschaepe’nin sağlık pozisyonu sebebiyle birkaç duruşmaya ara verilmesi veya iptal edilmesinden akabinde mahkeme, haftalık duruşma günlerini 3’ten 2’ye indirdi ve gazetecilerin görüntü almasına ayda sadece iki gün izin vermeye başladı.

NSU üyeleri 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmek, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları yapmakla suçlanıyor.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davada, NSU terör örgütünün hayattaki bilinen tek üyesi Beate Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yaptığı müddea edilen Wohlleben ile beraber 3 kişi yargılanıyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: