Öğrencilere burs müjdesi

13. kattan zemine çakıldı

Öğretmeni öldüresiye dövdüler!

Ayşe Hatun Önal kimdir ?

3. Köprüde önemli aşamaya gelindi

Gündem 7 Mayıs 2015
311

Yapımı süren 3. köprünün inşaatında önemli bir aşamaya gelindiği öğrenildi. Köprüde her iki yakada yükselen kuleler arasında kedi yolu yapımında kullanılacak iki adet kılavuz halat çekilmeye başlandı. İstanbul trafiğini rahatlatmak için hızla yapımına devam edilen, 3 milyar dolar maliyetli 3. köprüde önemli bir aşamaya başlandı. Kulelerin yapılmasının akabinde iki yaka arasında kedi yolu yapımında kullanılacak biri kuzeyde biri ise güneyde olmak üzere iki adet kılavuz halat gerildi.

İŞLEM BAŞLAYACAK

Kılavuz halatların çekilmesinin akabinde ise köprü için önemli bir aşama olacak olan kedi yolu ve ana kablonun köprüye çekilmesi işlemi start alacak. Temmuz ayı ortalarına kadar yaklaşık 2 ay müddette yapılması öngörülen kedi yolu yapımı ve ana kablonun çekilmesi işlemi akabinde iki kule arasında ana gövdeyi oluşturacak çelik tabliyelerin döşenmesi işlemine başlanacak.

ÇELİK TABLİYELERİ TUTACAK

Kılavuz halatlar vasıtasıyla kulelere basitlikle çıkmayı sağlayacak olan kedi yolu ve devamında kurulacak ana kablo, gövdeye döşenecek çelik tabliyeleri tutacak. Yine çelik tabliyelerin güvenli bir şekilde tutulması için ana kablo dışında köprüye eğik askı halatları yerleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde ikisi Poyrazköy ikisi ise Garipçe Köyü tarafına olmak üzere 24 metre uzunluğunda 59 metre genişliğindeki toplam 4 tabliyenin yerleştirilmesi işlemi tamamlanmıştı. Yapımı hızla devam eden köprünün gövdesine ise toplamda 60 adet çelik tabliye yerleştirilecek.

GENİŞLİĞİYLE REKOR KIRIYOR

Yap-işlet-devret modeliyle yapılan, daha önceki iki köprüye göre oldukça farklı olan 3. boğaz köprüsünde karayolu için 4 gidiş, 4 geliş olmak üzere 8 şeritli yol ile yüksek hızlı tren için 1 gidiş ve 1 geliş olmak üzere 2 adet demiryolu olacak. Köprü 59 metre genişliği ile geçen dünyanın en geniş köprüsü olacak köprünün deniz üstündeki uzunluğu ise 1408 metre olacak. Toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olacak olan köprü, üstünde demiryolu olan geçen dünyanın en uzun asma köprüsü olacağı biliniyor.

DEV MALİYET

29 Ekim 2015’te hizmete açılması planlanan köprünün Avrupa yakasındaki kule uzunluğu 322 metre Anadolu yakasında ise 318 metre olacak. 3 milyar dolar yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı’na devredilecek. Köprü inşaatında 6 bin 500 işçi ile 600 mühendis görev yaptığı biliniyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
Semih Kaya coştu, coşturdu!

Semih Kaya coştu, coşturdu!

1 Haziran 2015
308
Samsung Galaxy S7 yolda!

Samsung Galaxy S7 yolda!

3 Nisan 2015
290
Beşiktaş 9 kişiyle kazandı

Beşiktaş 9 kişiyle kazandı

9 Kasım 2014
281
Yahoo ‘dan büyük atılım

Yahoo ‘dan büyük atılım

23 Kasım 2014
240
Konya’da korkutan obruk

Konya’da korkutan obruk

16 Mayıs 2015
329
Google’a yeni diller ekleniyor

Google’a yeni diller ekleniyor

13 Aralık 2014
269
Umut Veli Develi kimdir ?

Umut Veli Develi kimdir ?

5 Şubat 2015
368

%d blogcu bunu beğendi: