CHP İstanbul, “#dikkatcek”meye çağırıyor!

‘Tarihi bir karar sürecinin eşiğindeyiz’

Facebook’ta yenilik

Sedat Peker karate turnuvasında

3 kızın ailesi İngiliz Polisi’ni suçladı

Gündem 10 Mart 2015
281

İngiliz 3 kızın IŞİD’e katılmak amacıyla Londra’dan Türkiye’ye seyahat etmesine ilişkin İngiltere Parlamentosu’nda İçişleri Seçilmiş Komitesi tarafından Türkiye Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in bilgisine başvuruldu. Parlamentodaki oturuma katılması beklenen Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil oturuma katılmadı. İngiltere Parlamentosu’ndaki toplantıda kayıp kızlardan Amira Abase’nin babası Hussen Abase, Hatice Sultana’nın kuzeni Fahmida Aziz ve Şahima Begüm’ün ablası Şahmima Begüm, Londra Polis Teşkilatı Başkanı Sir Bernard Hogan ve Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç’in bilgilerine başvuruldu. Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, İngiltere’den IŞİD’e katılmak için Türkiye üzerinden seyahat eden 3 İngiliz kız ile ilgili iddiaları araştıran 10 kişilik Seçilmiş Komite’nin yaklaşık 20 dakika süren görüşmede sorularını yanıtladı. 

BİLGİLER ZAMANINDA VERİLMEDİ

Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç medyada yer aldığı ve oluşturulan algının aksine İngiliz 3 kızın IŞİD’e katılmak için Türkiye’ye seyahatleri hakkında bilgilerin İngiltere tarafından Türkiye’ye  geç bildirildiğini söyledi. Abdurrahman Bilgiç konuşmasında “Kızlar 17 Şubat tarihinde saat 18.40’te İstanbul’a varmış. İngiliz yetkililerden bize bir gün sonra akşam saat 19.55’te bir elektronik posta gönderilmiş ve elektronik postada sadece 3 kayıp kız olduğuna dair bilgi yer alıyordu. Kızların isimleri ve detay bilgiler 22 Şubat’ta İnterpol’ün sisteminde yer almaya başladı. Bize o tarihe kadar detaylı bilgi verilmedi” dedi. 

THY AVRUPANIN EN İYİSİ, SORUN YOK

İngiltere Parlamentosu’nda İçişleri Seçilmiş Komitesi üyelerince Abdurrahman Bilgiç’e Türk Hava Yolları’nın ihmali olabileceği sorusu da yöneltildi. Bilgiç bu sorulara, Türk Hava Yolları’nın Avrupa’nın en iyi havayolları seçildiğini, genç yolcuların seyahat etmesiyle ilgili prosedürlerin uluslararası havacılık otoritelerinin uygulamaları ve İngiliz havacılık güvenliği ile ilgili kanunlarla uyumlu olduğunu söyleyerek cevap verdi. 

YAKIN VE İKİLİ ÇALIŞMA GEREKİR

Komisyon üyeleri tarafından Londra Büyükelçisi’ne kızların bulunarak İngiltere’ye geri getirilme şansı da soruldu. Türk Büyükelçisi bu soruya da İngiltere ve Türkiye’nin bu konuda yakın bir çalışma yürütmesi gerektiğini belirtti. 

AİLELER İNGİLİZ POLİSİNİ SUÇLADI

Türk yetkililerine IŞİD’e katılmak amacıyla Londra’dan ayrılan 3 kızla ilgili geç bilgi veren İngiliz yetkililerin de bilgilerine başvuruldu. Londra Polis Teşkilatı Başkanı Sir Bernard Hogan-Howe genç kızların ailelerden özür diledi. IŞİD’e katılmak için Suriye’ye gittikleri iddia edilen kızların aileleri, İngiliz polisini önemli bir mektubu doğrudan kendilerine iletmek yerine kızlara vererek ihmalkarlık yapmakla suçladı. Başkan Sir Bernard Hogan ise ailelerden özür dileyerek, “Mektubun size ulaşmadığı için üzgünüz, özür dileriz. Kızların Suriye’ye geçişini engellemek için elimizden gelen her şeyi yaptık” dedi. 

TÜRK POLİSİ ELİNDEN GELENİ YAPTI

Parlamento da milletvekillerinin, ‘Türk polisinin ihmali olabilir mi?’ sorusunu Sir Bernard Hogan, “Türk polisi elinden geleni yaptı. Terörle mücadele konusunda yaptığımız işbirliği ve ilişkilerimiz çok iyi. Ellerinden gelenin en iyisini yaptılar” diye yanıtladı. Hogan ayrıca kızların Türk Hava Yolları biletlerini bir seyahat acentasından peşin para vererek aldıklarını bu parayı da ailelerinden çaldıkları altınları bozdurarak ele geçirdiklerini söyledi. 

Kızlarının Suriye’ye gitme planları hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ifade eden kayıp kızların aileleri, önceden konuyla ilgili bilgi sahibi olmaları durumunda kızlarının Suriye’ye gidişini önleyebileceklerini dile getirdiler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

Bunlar da var!
“Trabzon bir hataydı”

“Trabzon bir hataydı”

10 Kasım 2014
267
‘Suikast değil protesto’

‘Suikast değil protesto’

13 Kasım 2014
292

%d blogcu bunu beğendi: