Eski milli futbolcu milletvekili aday adayı

Tepebaşı’nda yenilik!

Yanlış bilinen doğrular diş çürüklerine davetiye çıkarıyor

Elektrik için 7 saat gerekli

2015 YGS soruları ve YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Eğitim 15 Mart 2015
410

2 milyonun üzerinde aday bugün üniversiteye giriş sınavının ilk basamağı olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS 2015) girdi. Milyonlarca aday şimdi merakla YGS sonuçlarının biran önce açıklanmasını bekliyor. Peki 2015 YGS’nin soruları ve sonuçları ne zaman açıklanacak? Bu soruların cevaplarını ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir verdi.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, geçen yıl Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarını 6 günde açıkladıklarını belirterek, “Mümkün olan en kıza zamanda sonuçları açıklayacağız. Geçen yıl 6 günde açıkladık. Hedefimiz bu sene daha iyi bir zamanda açıklamak” şeklinde konuştu.

2015-YGS’de sorulan soruların (160 soru) alanlar gözetilerek rastgele seçilen % 20’si (32 soru) sınavın tamamlanmasından hemen sonra tüm telif hakları bedelsiz devredilerek tüm adayların ve ilgililerin erişimine ÖSYM’nin (http://www.osym.gov.tr/) İnternet sitesinden açılacaktır. Soruların geri kalan % 80’i de sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra, 10 gün süreyle, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr/) üzerinden adayların TC kimlik Numaraları ve kişisel şifreleri ile adayların cevap kağıdı görüntüsü, cevap anahtarı ile birlikte adayların kişisel bilgi edinme amaçlı erişimine açılacaktır. Bu sorulara ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiç bir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem başlatılacaktır. 2014-YGS soruları hakkında yapılacak uygulama hakkında ise kamuoyu daha sonra bilgilendirilecektir.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: