TRT’de Kosova rüzgarı esiyor

Ahmet Davutoğlu Yenikapı Aksaray metrosunun açılışını yaptı

Ablasına taş çıkartacak!

Hırsızlıkta sınır tanımıyor camiden muslukları söküp kaçtı

2014 Ales sonbahar soru kitapçığı

Eğitim 23 Kasım 2014
315

ALES Sınavı gerçekleştirdi. Binlerce aday bugün sınava girdi. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan sınavda adaylar performanlarına göre öğretmen ve ya başka bir üst bölüme geçme hakkı kazanacaklar. 

Bugün saat 09.30’da başladı ve 150 dakika sürdü. Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulanacak. Sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerli olacak. 

Sınavda yeterli puanları alan adaylar puan derecelerine göre üniversitelerde öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolara naklen atanmak ve lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görebilecek.

Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de bı sınavın sonuçları kullanılırken Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri gerekiyor.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre bu seneden itibaren ales soru kitapçığının tamamının açıklanmayacağı duyuruldu.Sadece soruların yüzde10’u yayınlanacak.

Sınav sonuçlarının ise 2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

ALES Sınav Soru ve Cevapları Açıklandığı Anda Burada Olacak http://www.osym.gov.tr/belge/1-22021/duyurular.html

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.


%d blogcu bunu beğendi: